BESLENMEDE PEYNİRİN ÖNEMİ

Peynirler
Peynirler içinde kalorisi en az olan, yağsız beyaz peynirdir ve tüm peynirler gibi bu da sütten yapılır. Kaşar ve onun gibi fazla yağlı peynirlerin kalorileri ise yüksektir. Peynirlerde ortalama olarak % 20 ile % 40 arasında protein bulunur ve bu itibarla besi değeri de yüksektir. Ayrıca, peynirler vitaminler ve kalsiyum ba­kımından zengindir. Yağ miktarı yapılan süte göre de­ğişir. Bazı peynirlerde yağ oranı % 60’a kadar çıkar.
Peynirlerde fazla protein, kalsiyum ve vitamin bu­lunması nedeniyle tüm rejimlerde yer alır. Ancak, zayıf­lama rejimlerinde dikkat edilmesi gereken iki husus vardır:
1) Beyaz peynir su içinde ve buzdolabında saklan­malı. Böylece, zararlı olan tuzu ve yağı kısmen de olsa atılmalıdır.

2) Beyaz peynirin 100 gramı ortalama 300 kalori ve­rir. Gravyer, kaşar, rokfor ve Hollanda tipi pey­nirlerin verdikleri kalori 400 – 450 kaloriye kadar çıkar. Öİçü olarak 50 gram beyaz peynir bir kib­rit kutusu, 100 gram ise iki kibrit kutusu büyük-lüğündedir. Şu halde, 100 gram beyaz peynirin sağladığı 250 – 300 kalori, eşittir, ortalama olarak 100 gram orta yağlı ete, veya dört yumurtaya ve­ya dört dilim francalaya… öte yandan peynir proteindir, şişmanlatmaz, ye istediğin kadar ka­nısı yanlıştır. Bu bakımdan yenen peynirin mik­tarı da sınırlı olmalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git