Bu Hastalıklar Sizde de Varsa Soğan Tam Bir Şifa Kaynağı

Soğan yemeklerimizin temel malzemelerinden, vazgeçilmez yiyeceklerimizden biri. Sayısız hastalıklar ve koşullar için doğal bir çare. Bağışıklık sisteminizi iyileştirecek doğal  antibiyotiktir.  Kükürt açısından zengindir. Antiseptik ve antibiyotik ve antioksidan özelliği vardır.

Soğanı doğal ilaç olarak kullanmanın ilginç yolları:

Balgamlı öksürük

Bir soğanı blender vasıtasıyla parçalayın yada rendeleyin elde ettiğiniz püreyi hindistan cevizi yağı ile krem kıvamına getirin, bu karışımı gece yatarken göğsünüze sürüp ve bir havlu ile kapatın. Gece boyunca öksürüğe sebep olan tıkanıklığın yok olduğunu göreceksiniz.

Kolik -Gaz Sancısı

Doğradığınız bir adet soğanı  suda iyice haşlattıktan sonra  soğutun ve süzün. Elde ettiğiniz sudan bir çay kaşığı miktarı,  saatte bir gaz sancısı çeken bebeğe içirin. Bu, çok eski bir gaz sancısı reçetesidir

 Kulak Ağrısı

Soğanı kesin ve bir çorap  içine alın,  iyice bağlayın ve iltihaplı kulağın üzerine koyun. Ağrı kesilene kadar tutun.

Kesikler

Soğan  zarıyla  kanamaları durdurabileceğinizi biliyor muydunuz? Antiseptik özelliği sayesinde kesiğin çabuk kapanmasını da sağlar.

Öksürük

Büyük bir soğanı soyun ve yarıya kadar dilimleyin, sonra içini ve dışını   yarım çorba kaşığı şekerle kaplayın. Bir saat boyunca kapalı bir kapta bırakın. Kabın içinde biriken sıvıdan günde iki kez içerseniz öksürüğünüz hafifleyecektir.

yada;

Bir soğanı halkalar şeklinde  ince ince kesin. Hindistan cevizi yağı ile ayaklarınızı ovun. Her iki ayağınızın tabanına doğradığınız soğan dilimlerini koyun ve poşetle sarın. Çorabınızı giyip yatın. Bu tarif  öksürük için birebirdir.

Hava temizleyici

Evinizde odalarınıza  doğranmış soğan dilimleri koymak  havayı temizleyecek , bakteri ve virüsleri yok edecektir.

Çocuklarda Mide bulantısı ,Kusma

Soğanı rendeleyin  suyunu önce tülbent ile sıkın, sonra bir bardak nane çayı demleyin ve soğumasını bekleyin.  Önce 2 çay kaşığı soğan suyu içirin, 5 dakika bekleyin. daha sonra aynı miktarda nane çayı verin.Bu şekilde belirtiler kaybolana kadar tedaviyi tekrarlayın. İlk dozdan sonra bulantı kesilecek , kusma duracaktır.

Diğer  kullanım alanları

-Eviniz işgal eden böceklerden kurtulmak için   rendelediğiniz  soğanın suyundan faydalanın.Böceklerin üstüne bu sudan sıkın. Kaçacak ve geri gelmeyeceklerdir .
– Saç uzatmak için  saçınızı soğan suyu eklenmiş ılık su ile yıkayın.
-Haşlanmış soğan suyu  ile saksılarınıza dadanmış sineklerden kurtulabilirsiniz.
– Bakır eşyalarınızı parlatıp yeni görünmesi için soğanla ovalayın.

– Camdan yapılan tüm eşyaları soğanla ovun.(Pencere camları dahil olmak üzere). cilalanmış gibi parlayacaktır.

Soğanın öksürük, bronşit ve diğer solunum problemlerini gidermek için kullanılması Dünya Sağlık Örgütü  (WHO) tarafından da kabul edilen bir gerçektir. Gördüğünüz gibi, soğan birçok hastalığa karşı güçlü bir doğal ilaçtır, bir dahaki  sefere hasta olduğunuzda deneyin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git