BURUN HASTALIKLARI

Bademcik­ler, sinüzit ve burun kanaması, ilgili baş­lıklar altında anlatıldığından, burada yal­nız polipler, burundaki yabancı cisimlerve koku alamama halinden (anosmi’den) söz edilecektir.
Polipler, genellikle orta konka bölge­sinde bulunan yumuşak çöle görünümün­de kitlelerdir. Bunlar, parlak ve gri renk­te olup, kronik iltihap sonucu, burun mukozasının aşırı gelişmesiyle oluşurlar. Başlıca belirtileri, burnun devamlı tıkalı olmasıdır, fakat kesin teşhis, doktor mua­yenesi sonucu, kitlelerin görülmesiyle konabilir. Salık verilecek tedavi, cerrahi yolla kitlelerin alınmasıdır.
Burundaki yabancı cisimler, genellik­le çocuklarda görülür. Burundan şiddet­le dışarı verilen solukla bunlar çıkartı-lamadığı takdirde, doktor tarafından alınmaları gerekir. Bu durumda kesin­likle yabancı cismi itip yerinden oynat­maya çalışmamalıdır.
Burun tıkanıklığına yol açan herhangi bir olay, anosmi veya koku alamama haline neden olur. Bazen, adi nezlede, beyin içi tümörlerinin varlığında veya koku sinirini etkileyebilecek bir kafatası kırığı vakasında da anosmi ortaya çıka­bilir.

PAYLAŞ
BURUN HASTALIKLARI Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Pf.doctor dedi ki:

    merhaba dostlar merhaba hastalarım.Bekir doktora başvurmana gerek yok.Burnunun içine yanlışıkla bir küçük sinek girmiş olabilir.sana yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

  2. bekir dedi ki:

    benm sorunum konuşurken burunumdan sinek sesi gibi vızıldama geliyor bir aydır böle bir problemim var daha öncede burunumdan deviasyon ameliyatı oldum ama üstünden 2 sene geçti sanki burun kemiğimin içinde sinek varmış gibi yardımcı olursanıız bilgilendirrseniz sevinirim saygılarımla:D

  3. fulya dedi ki:

    çok güzzel bir siteymiş aradıklarımı buldum 🙂

Sayfa başına git