CİĞER KIZARTMASI (Arnavut ciğeri)

Gerekli malzeme:

Bir koyun karaci­ğeri, 80 gr. un (1 /2 bardak), bir çor­ba kaşığı kırmızı biber, 200 gr. rafine çiçek yağı (1 bctrdgk) 4 büyük soğan, 1/2 demet maydanoz, tuz.

Hazırlanması:

Ciğeri bir süre tuzlu suda tutun; sonra ince zarını Soyun. Su çok soğuk olursa zar daha rahat soyulur. Çiğerin içindeki sinirli yerleri de kesip çı­karın. Temizlenmiş ciğeri ceviz boyun­da parçalara bölün, bol suda yıkayın, kalın delikli bir süzgece koyarak su­yunun iyice süzülmesini sağlayın.

cigerkCiğerin üzerine bir çorba kaşığı, ya da daha az, kırmızı biber ekerek iyi­ce karıştırın. Ciğeri bir avuç içi kadar una koyarak iyice bulayın, sonra yeni­den avuç içine olarak fazla unun düş­mesi için avuç içinde iyice silkin. Hepsi unlandıktan sonra yağı çukur bir kı­zartma kabına koyarak yüksek ateş üzerine oturtun. Yağ dumanı tütercesine kızınca, unlanmış ciğerleri azar azar yağın içine atarak, birer dakika kızar­tın; yağdan süzgeçli kaşıkla çıkara­rak bir tabağa koyun,

Bütün ciğer parçalan kızarınca, ya­ğı yeniden dumanı tüter duruma geti­rerek ciğerleri toplu olarak içine atın, kaşıkla karıştırarak çok az kızartın ve sonra tencereyi ateşten kaldırın. Tuz atıp tencerenin kapağını kapatın va soğumaya bırakın. Soğuyunca ciğer­leri çıkararak süzgeçten geçirin, servis tabağına koyunca da yanına piyazlık soğan yerleştirin.

PAYLAŞ
CİĞER KIZARTMASI (Arnavut ciğeri) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. semra dedi ki:

  denicem bu aksam icin ama yanlis anlamadiysam soguk yeniyor demi??? Sogumaya birakin dedigine gore

 2. arda dedi ki:

  Yaptık çok güzel oldu tarif için teşekkürler ellerinize sağlık.

 3. star dedi ki:

  yavv bunun dana ciğeri ile yapılanı yok mu

 4. SAMED dedi ki:

  COk iyi qörünüyor ve denedim dehşet iyi

  LÜTFEN SİZDE DENEYİN!!!

  NOT:

  yorumlara saygı

 5. lazoğlu dedi ki:

  güzel görünüyor bende deniycem

Sayfa başına git