Çıkmayan Lekelere Son! Hemde Yalnızca Evimizdeki Malzemeleri Kullanarak!

Çıkmayan lekeler biz hanımların korkulu rüyası haline gelmiştir. Halıya döküle çay lekesi, tişörte bulaşan çimen lekesi, koltuğun üstünde ki kahve lekesi derken etrafta hiç görmek istemediğimiz manzaralar oluşmaya başlar. Bazen bu lekeleri çıkarmak olduğundan daha zor ve hatta imkansız olabilir. Çok güçlü kimyasallar kullanıldığında ise çıkan yalnızca leke değil malzemenin yapısı da olur. Yani hali olsun koltuk ya da kıyafet olsun kimyasallar ürünleri deforme ederler.

İşte bugün sizler için evlerinizde bulunan basit malzemelerle üstelik herhangi bir yan etkisi bulunmadan leke çıkarma yöntemlerini paylaşacağım. Kimileri bu yöntemleri biliyordur diye tahmin ediyorum ama bilmeyen arkadaşlarımız içinde bir yol gösterici olacaktır. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

*Buz

Buz leke çıkarmada bilinen en etkili yöntemlerin başında gelir. Özellikle sakız ve mum lekesini üzerine buz uygulayarak kolayca çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra lekeli kıyafetlerinizi buzluğa koyarak onların donarak kaybolmasını da sağlayabilirsiniz.

*Maden suyu

Kırmızı şarap lekesi gibi çıkması zor olan ince pigmentli lekelerde ki etkili bir yöntem ise maden suyudur. Lekenin üzerine bir miktar maden suyunu döküp yarım saat bekletin lekenin gittiğini göreceksiniz.

*Lastik eldiven

Özellikle evlerinde hayvan besleyenleri ilgilendiren bir diğer temizlik yöntemi lastik eldivendir. Evete lastik eldivenle halı ve koltuklarınızda biriken tüyleri kılları kolayca alabilirsiniz. Hemen şimdi elinize bir lastik eldiven geçirip koltuğun üzerini elinizle süpürür gibi yapın tüm tüy ve kıllar eldivende toplanacaktır.

*Limon-Tuz

Bilinen en eski ama çok etkili bir yöntemde limondur. Özellikle kıyafetleriniz üzerine damlayan ya da dökülen yağları çıkarma etkisi olan limon ve tuz birlikte kullanıldığında oluşan asit sayesinde lekeden eser bırakmaz. Kıyafetinize dökülen yağ üzerine br miktar limon sıkıp üzerine de tuz döküp bekleyin. 5-6 dakika sonra ovalayın zaten lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Yalnız önemli olan anında müdahale etmektir yani lekeyi bekletmeyin.

*Makine Partlatıcısı

Son günlerde pek çoğumuzun kulağına geldiğini tahmin ettiğim son ürün ise bulaşık makinesi parlatıcısı. Halıya dökülen çay lekesi için kesin sonuç verdiğini bizzat söyleyebilirim. Ancak dikkat edin kullandığınız parlatıcı renkli olmasın yoksa bu seferde onun rengini çıkarmakla uğraşırsınız. Şeffaf olanlarından tercih edin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git