E Vitamini

(Tokoferol). Buğday to­humu yağından elde edilen bir alkol ya da alkoller karışımıdır. Sıçanlar, E vita­mini eksikliğinde kısırlaştığı halde, aynı durum insanda kanıtlanamamıştır. An­cak, âdet öncesi gerginliği  gibi hormonal denge bozukluklarında E vitami­ni başarıyla uygulanmaktadır.

-E Vitamininin Faydaları: E Vitamini çok kuvvetli bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini çabuklaştırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarına mani olur. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için yaşamsal öneme sahiptir. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve kimi ilaçların meydana getirdiği toksinlere karşı koruma sağlar. İhtiyarlamaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

– E Vitamini Hangi Besinlerde ve Nelerde Bulunur? Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste çok miktarda vardır. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

– E Vitamini Eksikliği son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, çabuk yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık meydana gelebilir. E Vitamini eksikliği kalp rahatsızlıkları ve kanser ihtimalini de artırır. Bunlara ek olarak, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

– E Vitamini Fazlalığı: Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok nadir görülür. Bununla beraber aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishale neden olabilir.

– Günlük E Vitamini İhtiyacı: Bebeklerde 5 -6 mg, 4 – 11 yaş arasındaki çocuklarda 7 mg ve 12 yaşından büyüklerde ise 8-10 mg. civarındadır

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git