Ev Almayı Düşünenler Bunları Mutlaka Bilmeli

Kiracısınız, evleneceksiniz ya da yaşadığınız evi değiştirmeye karar verip yeni bir ev almak istiyorsunuz. Peki alacağınız evde ne tür kriterlere özen göstereceksiniz? Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir? Nereden ve nasıl bir ev alacaksınız? Bunlar gibi daha pek çok soru ev alma sürecinde kişileri epey yıpratır. Sonuçta ev almak size bir yaşam alanı sağlarken aynı zamanda yüklü bir miktar para verdiğiniz bir yatırım aracı görevi de görecektir. Bu nedenle kişiler ev alırken eskilerin tabiriyle  ince eleyip sık dokurlar ki bu da olması gereken bir durumdur.

İşte bizde bugün ev alma sürecinde, düşüncesinde olanlar için ev alınırken nelere dikkat edilir, nasıl bir ev seçilir gibi soruların yanıtlarını içeren bir yazı hazırladık. Belki aklınıza gelmeyen bir kaç noktaya değinip size yeni fikirler sunarak aklınızda ki sorulara da cevap bularak ev alma sürecinde sizlere yardımcı oluruz düşüncesi taşıdığımız yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririm.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1.Güvenlik

İlk olarak alacağınız evin ve evinizin bulunduğu semtin güvenilir olup olmadığını kontrol ederek işe başlamalısınız. Çağımız artık çocuklarımızın sokaklarda rahatça oynayacağı bir çağ olmadığı için özellikle çocuklu aileler için özel güvenlikleri olan siteler tercih nedeniniz olabilir.

2.Ulaşım

Bir diğer ve en önemli unsurda hiç şüphesiz ulaşım. Özellikle büyük şehirlerde insanların zamanının çoğu yollarda geçiyor. Evden işe, okuldan eve gelinceye kadar pek çok zaman harcanıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için evinizin işe, okula yakın olmasına bunlar mümkün değilse durak ya da ulaşım araçlarına yakınlığına dikkat edin.

Bunun yanı sıra market, kasap, eczane gibi sıklıkla kullanılan alanlara erişe bilirliği de göz önünde bulundurun.

3.Yalıtım, Aydınlanma ve Isınma.

Bir evi ev yapan hiç şüphesiz sıcaklığıdır. Öncelikle seçtiğiniz evin iyi yalıtımlı olmasına, güneş almasına, aydınlık olmasına özen göstermelisiniz. Güneş alan bir ev hem size yakıt tasarrufu sağlayacak hem de evinizde daha mutlu yaşamanızı sağlayacaktır. Çünkü güneş ısınmanın yanı sıra psikolojik olarak da insanlara iyi gelir.

Sıcaklığın yanı sıra evde ses ve ısı yalıtımı olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz.

4.Kullanışlılık

Oturacağınız evin kullanışlı olması da hiç şüphesiz herkesin tercih ettiği, arzuladığı bir kriterdir. Evde yaşayan kişi sayısına, çevrenize, yatılı gelen misafirin olup olmamasına, kaç çocuk olduğuna göre tercih bakımından herkese göre değişen özellikler vardır elbet. Sizlerde ev seçerken sizin özelliklerinize uygun bir ev olmasına dikkat edin.

5. Ne İstediğinizi Bilin.

Bir evin sizin için olmazsa olmazları nelerdir bunları mutlaka belirleyin. Sürekli ev almak ve taşınmak hem masraflı hem de yorucu bir süreç olacağından nasıl bir ev istediğinizi bilerek ev aramanız önemli.

Örneğin mutfağı büyük mü olmalı, ebeveyn banyosu olmalı mı, balkonlu bir ev mi istiyorsunuz, terası bulunmalı mı, kapalı garajı olmalı mi bu ve bunun gibi kişiye göre değişen özellik ve tercihler mutlaka vardır. Bunları belirleyerek ev bakarsanız bu kriterlere uymayanları elemeniz çok daha kolay olacaktır.

6.Maliyetler

Elbette evin çeşitli maliyetlerini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Ulaşım masrafları, apartman giderleri, aidatlar, ısınma ve aydınlatma giderleri gibi masrafları da ev alırken mutlaka hesaplanmalı.

7.Apartman Özellikleri

Son olarak taşınacağınız apartmanın özelliklerini de göz önüne almalısınız. Kaç kişilik bir apartmanda oturuyorsunuz, asansör var mı, eğer ailenizde engelli biri varsa bunun için giriş çıkışlar uygun mu, otopark sorunu var mı, çatı ve zeminler sağlam mı. Tüm bu detayları da araştırmalı ve sizin için en uygununu tercih etmelisiniz.

Hoşça Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git