Gece Cep Telefonunuzu Kullanmamanızı Gerektiren Ciddi Nedenler Var

Kabul edelim ki hepimiz yatmadan önce akıllı telefonda İnternet’e göz atarız, oyun oynarız veya bir uygulama kullanmaktan hoşlanıyoruz. Ertesi gün hava durumunu kontrol etmek, arkadaşlarınızla sohbet etmek veya o öğleden sonra aldığınız resimleri görmek isteyebilirsiniz.

Ancak araştırmacılar, akıllı telefonların sağlık ve refah üzerindeki etkilerini sürekli olarak araştırıyor ve bulguları hiç de olumlu değil.

Zaten cep telefonu radyasyonu herkes tarafından bilinen bir gerçek, ki bu çok sayıda insanı endişelendiren bir şeydir. Görünüşe göre, bu telefonlar tarafından yayılan mavi ışık çeşitli ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

 “Mavi ışık, tam ışık elektromanyetik dalgaların bir parçasıdır, yani her gün güneşin altında kalacağız demektir. Bununla birlikte, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer LED ekranlar tarafından yüksek seviyede yayılan bu ışığa gece maruz kalmanız görme sisteminize zarar verebilir. Aynı zamanda, vücudunuzun doğal uyku ipuçlarını atan melatonin hormonu üretimini de bastırıyor. “

Bilim adamları, akıllı telefonların aşağıdaki üç sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu keşfetti:

  1. Artan Kanser Riski

Geceleri artan ışık, rahatsız edici uykuya yol açar ve bu özellikle meme ve prostat kanseri gibi kanser riskini artırır.

Melatonin güçlü bir antioksidandır ve vücudun kansere karşı doğal bir silahıdır, ancak “mavi ışık” ile bastırılır. Bu bir kez olursa, büyük bir sağlık sorunu olmayabilir, ancak yatmadan önce akıllı telefonların kullanılmaya devam edilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

  1. Uykusuzluk

“Mavi ışık” yukarıda belirtildiği gibi melatoninin üretimini bozar ve bu hormon vücudun uyku döngüsünü düzenler. Düzenli uyku olmadığı takdirde uykusuzluk birden fazla sağlık sorununa neden olur:

  • Kardiyovasküler Sorunlar
  • Bellek Geri Çağırma Hatası
  • Yaşlı Cilt
  • Daha Yavaş Cevap Süresi
  1. Göz Hasarları

Geceleri “mavi ışığa” maruz kalma, merkezi görme kaybı veya kataraktların yanı sıra önünüzde görme olanağı olan retinaya hasar verir.

Bunu okuduktan sonra, akıllı telefonunu yatmadan önce kullanır mısınız?

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git