Gevşeme

Çağımızda bazı sözcükler yeniden dilimize girmektedir. Bunlar arasında gevşeme anlamına gelen “relaxalion”da vardır. Genellikle düşünülenin tersine, bu sözcük İngilizce kökenli değil, latince kö­kenlidir. “Relaxare”den gelmekte ve gevşeme rahatlama anlamında kullanılmakta­dır.
Gevşemenin Önemi
Gevşemek. Ama neyin gevşemesi? Tüm açıklığıyla kasların tabii. Yalnızca yüz kaslarının değil bütün vücud kaslarının gevşemesi. Vücut kaslarının gevşemesinin, yüz kaslarını da gevşettiği bir gerçektir. Öbür yandan, kasların gerilmeleri olayı, yalnızca fiziksel etkenlerden dolayı değil, aynı zamanda ruhsal etkenlerden dolayı da olur. Bunun için beynin rahatlandırılması gereklidir. Ama yalnızca tembel tembel yatağa yatıp, gevşemek için uzan­mak yetmez.
Öncelikle şunları ele almak gerekir:
-önce derdinizi incelemek,
-vücudunun ve zihninin bilincine var­mak
gevşemeGevşemiş, rahatlamış, dolayısıyla daha güzelleşmiş bir yüz iniyorsanız, zaman za­man hoşunuza giden değişik şeyler yaparak, tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı unutmanız büyük önem taşımaktadır. Bu işler kayak, tenis, iyi bir kitap okumak olabilir.
Bu, iradenize bağlı bir konudur. La Rochefoucauld’nun “Huzurunu kendinde bulamadığın zaman, onu başka yerde ara­mak boşunadır,” demesi de bu anlam­dadır.
Organizmamıza Saldıranlar
Günlük sorunlarımızdan kurtulmak, dü­şüncelerimizden kurtulmak veya onları de­ğiştirmek gibi gereksinimler duyarız. Sürekli bir baskı altında yaşayanlar sonuçta sinir bozuklukları, dolaşım ve sindirim bozuklukları, seks veya solunum düzen­sizlikleri, uykusuzluk veya baş ağrısı gibi büyük sarsıntılar geçirebilirler.
Gerçekte, sinir merkezleri her yönden hava kirliliğiyle çatışır. Bunun, genellikle, atmosferdeki karbondioksit ve katranın aşırı derecede fazla bulunmasından oluş­tuğu düşünülür. Solunumda bunlar al yuvarlarla çatışırlar.
Ama başkaları da vardır, sözgelimi gü­rültü. Tüm bu etkenler çok çeşitli organik bozukluklara neden olurlar.
Not:
Dinlenme ve gevşeme kesinlikle bir zaman kaybı değildir. Bu, sizin kuvvet kazanmanızı, sonra da iki misli daha İyi çalışmanızı sağlayacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git