Kadınlar, Depresyon Nedeniniz Fazla Kilolarınız Olabilir!

Bazen fazla kilolarımızı: “Şişmanım fakat mutluyum”, “Aslında ben böyle de güzelim”, “Ben kilolu değilim aslında, sadece balık etliyim” diyerek kendimizi kandırırız.

Aslında kilo özellikle kadınlar için depresyon sebebi olabilecek kadar önemli bir sorundur. Konunun uzmanları, fazla kilonun bayanlarda depresyonu ortaya çıkaran bir faktör olduğunu söylüyor.

Doktorlar, kilolu olup da “ben kendimle barışığım” diyen kadınların pek çoğunun doğru söylemediğini belirtiyorlar. Kilo almanın depresyona sebep olabileceği gibi bunun tam tersi olarak depresyonda olmanın da kilo almayı

kilolu

tetikleyeceğini söyleyen uzmanlar, kilo almanın büyük bir ihtimalle artan stres ya da duygusal bir sorun neticesinde meydana geleceğini belirtiyorlar. Uzman Dr. Yusuf BÜLBÜL, yemek yemenin pek çok bayan için hem rahatlama hem de kızgınlık kaynağı olabileceğini, sporla arası iyi olmayan ve kilo almaya başlayan bir kadının kesinlikle bir özeleştiride bulunması gerektiğini belirtiyor. Bülbül, durumun kısa bir zaman sonra kısırdöngüye dönüşeceğini ve kilolu olma durumunu daha çok yemek yiyerek karşılık verip spor yapmaktan kaçınarak kiloların daha da artacağını belirtiyor. Depresyon neticesinde kilo alan kadınların antidepresan hususunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Bülbül, depresyon sebebiyle ilaç alan kadınların kilolarını çok iyi takip etmeleri gerektiğini söylüyor.

_

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git