Kan Grubunuzla İlgili 7 Gerçek

İnsanlarda dört tip kan grubu vardır: A, B, AB ve O.  Negatif ve pozitif olarak  tanımlanan Rh denen antijen yapısıyla  birleşen ana kan grubu kişinin kan grubunu belirler.

Kan grubunuzun size kazandırdığı muhtemelen şimdiye kadar duymadığınız 7 ilginç gerçek  var:

1. KAN GRUBU VE BESLENME İLİŞKİSİ

Peter J. D’Adamo tarafından tespit edilen kan grubu diyetinde farklı kan gruplarının farklı beslenme ihtiyaçları vardır.

O grup  insanları sindirim ve mide problemlerine yatkın olurlar. Bu nedenle, bol yağsız et, beyaz et, balık ve sebze içeren yüksek protein diyeti yapmalıdır.

A kan grubu kişiler  bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar yaşarlar. Diyetlerinde bol miktarda sebze meyve  yer almalıdır.

B grubu kana sahip olanların  kan  kortizol (stres hormonu) düzeylerinin daha fazla olduğu görüldüğünden  trans yağlar, bitkisel yağlar ve alkolden kaçınmaları tavsiye edilir.

AB  grubundaki bireylerin  genelde mide asiti ile sorunları olur. Mide asit seviyesi düşük olduğundan bu eksikliği elma sirkesiyle telafi etmek mümkün.

2. KAN GRUBU VE KARAKTER İLİŞKİSİ

A kan grubu kişiler kendilerinden çok çevresindeki insanları düşünür. Empati onlar için çok önemlidir. Sevecen ve merhametli yapılarıyla bilinirler.

B grubu kana sahip olanlar, samimi ve duygusal olarak rahat yapıdadır.

AB grubundaki  bireyler, rahat yapılı. güçlü olma eğilimindedirler.

Öte yandan O grubu insanları da çok pratik ve mükemmel organizatör olsa da aşırı endişelidir.

3. KAN GRUBU VE GEBELİK

Çalışmalar  O grubu kana sahip kadınların 30 lu yaşlardan sonra da gayet sağlıklı yumurta rezervine sahip olduklarını göstermiştir.

4. KAN GRUBU VE STRESS

A grubu insanlarda stres seviyesi daha fazladır. Diğer insanlardan daha fazla kortizol üretimi buna sebep olur.

O grubu  insanlar da öfke patlamalarına daha yatkındır.

5. KAN GRUBU VE KİLO

A kan  grubu sahiplerinde sıklıkla  süt, et ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerjiler görülebilir. Bu, metabolizmayı bozarak kilo sorunlarına sebep olur.

Aynı zamanda mide reflüsü, diyabete yatkınlık, hazımsızlık sorunlarını da sıklıkla yaşarlar.

6. KAN GRUBU VE RH FAKTÖRÜ

Ana kan gruplarına  ek olarak, kan  Rh negatif veya Rh pozitif olarak sınıflandırılır. İnsanların% 85’i Rh pozitiftir.

Rh negatif anneyle Rh pozitif babanın bebeğinin  Rh pozitifle dünyaya gelmesi potansiyel ölümcül risk anlamına gelir. Tıbbi müdahale gerektirir.

7. KAN GRUBUNUZU BİLMENİN ÖNEMİ

Kan grubunuzu bilmek hayati zaruriyettir. Acil bir durumda kan nakline ihtiyacınız olabilir. Ancak,yanınızda kan grubunuzun belgesi  yoksa, bu zaman kaybı anlamına gelir ve hayatınızı riske atabilir.

Kendi kan grubunuzdan farklı bir kan almak ciddi anlamda tehlikeli hatta ölümcüldür. Kan grubunuzu mutlaka öğrenmeli  ve resmi belgesini de üstünüzde taşımalısınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git