KOKAİN

KOKAİN. Güney Amerika’da yetişen Erythroxylon coca ağacı yapraklarından elde edilen bir alkaloiddir (bkz.). Etkisi: Merkez sinir sistemini uyarıp, dik­kat artması, neşelenmek ve yorgunluk duymamak gibi durumlara yol açar. Aşın dozları, zehirleyicidir: Dalgınlık, taşkın­lık, baş ağrısı, ateş, nabız hızlanması, düzensiz solunum, terleme, kollaps ve bazen konvülsiyonlar görülür. Kokain bir yerel anesteziktir: Mukozalara uygu­landığında, kan damarlarının daralması­na neden olur.
Kullanılması: Zehirli etkilerinden ve alış­kanlık yapıcı bir madde olduğundan, tıp­ta çok seyrek kullanılır. Ancak, burun -boğaz ameliyatlarında, % l-‘lik eriyik­lerinin püskürtülmesiyle, yerel anestezi için ve ayrıca, kan damarlarını büzdü­ğünden, kanama azaltıcı olarak kullanıl­maktadır.
Yanlış kullanılışı: Alışkanlık verici bir madde olarak, afyon ve türevlerinden daha az kullanılır, fakat alışkanlık ya­ratıcı gücü, eroin dışında, tüm bu sınıf maddelerden fazladır. Vakaların çoğun­da, buruna çekilen toz halinde, bazen de zerk yoluyla ve çoğu zaman deri altı enjeksiyonu olarak ve genellikle, morfin gibi diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Buna alışmış kişi, endişeli, zayıf, karamsar ve sinirlidir; genellikle cinsel iktidarsız­lıktan şikâyet eder, gözbebekleri geniş­lemiştir. Bazen, görme ve işitme halüsi-nasyonları yanında, deri altında böcek­lerin dolaştığı (kokain böcekleri) duygu­su vardır. Burun bölmesi genellikle ya­ralarla doludur. Belirli bir doz kokain, alışmış kişide neşelilik, dinçlik hallerinin belirmesine yol açar, fakat bu durumu, kısa zaman sonra, depresyon izler. Ko­kainin kesilmesi sonucu, hiçbir organik belirti görülmez, fakat bu ilaca karşı psikolojik bağlılığı olanın iyileşmesi çok güçtür.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git