Kol ve bacaklarda bu tür bir şişmeyi gözardı etmeyin, bakın hangi hastalıkların belirtisiymiş

Kalp tarafından pompalanan kan , damar sistemiyle tüm vücuda taşınır. Kan dolaşımı sırasında oluşumunu da tamamlar. Bu yüzden dışarıdan gelebilecek zararlı etkenlere her zaman açıktır. Bir yandan, kan; oksijen ve besin maddelerini taşır, diğer yanda birçok hastalık için merkez üs olabilir..

Herhangi bir kanama durumunda kanayan odağı kapatıp hayat kurtarıcı olan trombosit denen kan hücrelerimiz vardır. Fakat bunun damar içinde birikmesine sebep olacak şekilde fazlalığı tehlike işareti olabilir.Ani kalp durmaları yada diğer ağır tıbbi hasarlara neden olabilir. Bunu anlamanın birkaç yolu vardır:

Kol ve bacaklarda şişme
Derin Ven Trombozu (DVT) denen hastalık sebep olabilir. Dolaşımın yetersiz olması sebebiyle  hayati organların oksijensiz kalmasıyla oluşan  kan pıhtılaşması tipidir. Birdenbire bir veya daha fazla ekstremitenizin şiştiğini fark ederseniz, DVT vakası olabileceği için doktorunuzu ziyaret edin.

Bacaklardaki hassaslık veya hassasiyet
Şişmiş kol ve bacakların yanı sıra, DVT’nin diğer önemli belirtisi şiddetli ağrıdır. Dokunmayla ağrı artar.Damar boyunca  gözlenen kırmızı çizgiler kan pıhtılaşmasını tespit etmenin en kolay yollarından birdir.  Damar boyunca oluşan kırmızı çizgiler morarma şeklinde de gözlenebilir. Ancak çizgileri görmek hayatı tehdit eden bir durumdur. Çizgileriniz varsa cildinize dokunun.Normalden sıcak  hissedersiniz.

Nefes darlığı
Egzersiz , merdiven çıkmak, çok aktivite yapmak  nefes darlığına neden olur.  Bu, aşırı aktiviteye vücudunuzun ayak uydurabilme çabasıdır.  Ancak nefes darlığı, aynı anda ve birden göğüs ağrısı, hızlı kalp atış hızı,  baş dönmesi ile beraber seyretmeye başlarsa yaşadığınız, akciğerlerde pıhtı atma sorunu olabilir.
Şiddetli ya da kronik baş ağrısı
Baş ağrısı insanlar arasında en yaygın tıbbi sorundur. Sebebi, stres, ateş, migren, uykusuzluk vb. olabileceği gibi beyin tümörü, beyin kanaması gibi uç durumlar da olabilir.  Konuşma ve görme sorunlarıyla gelişen  ciddi bir baş ağrısı, beyindeki trombüs denilen pıhtının bir sonucu olabilir. Zamanında tedavi edilmezse ciddi  etkilere neden olabilir.

Bedeninize iyi bakın. Vücudunuz size göstermeye çalıştığı işaretleri görmezden gelmeyin. Fakat kendi kendinize de teşhis koymaya çalışmayın. Her zaman “önlemin tedaviden daha iyi olduğunu” unutmayın.Erken tanı iyileşme şansını arttırır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git