Mutlaka Cevabı Bilinmesi Gereken Bir Soru: Kadınların Saçları Neden Dökülür?

Kadınların en temel en vazgeçilmez aksesuarı şüphesiz çaylarıdır. Genç ya da yaşlı olsun fark etmez her kadın güzel, bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Ancak mevsim geçişlerinde, doğum, hamilelik gibi belirli dönemlerde saçlarımız dökülür. Elbette ki saç dökülmesinin tek sebebi bu dönmeler değildir. Kimisinde vitamin eksikliği gibi sorunlar olurken kimisi de uyguladığı bazı yöntemler nedeniyle saçlarınızı döker. Bu makalemizde sizlere bir kaç saç dökülme sebebinde bahsedeceğim. Bunları yapıyorsanız artık bırakırsınız diye düşünüyorum.

Saç-Neden-Dökülür

* Doğum kontrol hapları kullanmak.

Evet hanımların sıklıkla tercih ettiği bir korunma yöntemi olan doğum kontrol hapları ne yazık ki hormon dengenizi bozduğu için saç dökülmesine ciddi anlamada sebep olmakta hatta bu dökülmelerin kalıcı olma riski de olmaktadır.

* Saçları az yıkama.

Bilinenin tam aksine saçlarınızı sık sık yıkamanız saç derisinde ki kirleri giderip, gözenekleri açması bakımından derinizin nefes almasını ve saçlarınızın dökülmemesini sağlar. Saç tipiniz değişiklik gösterebilir ama hangi saç tipi olursa olsun günlük saç yıkamanız uzmanlar tarafından önerilir. Buna karşın saçlarını az yıkayan kişilerde saç dökülmesi daha çok görülmüştür.

* Saçları sıkan saç modelleri kullanmak.

Sıklıkla yapılan at kuyrukları, sıkı sıkı topuzlar hatta çok sıkı olan örgü saç modelleri de dahil olmak üzere bu modeller saçlarınızda bir tramvaya ardından da dökülmeye sebep olur. Bu nedenle bu tür sıkı saç modellerini pek sık kullanmamaya özen gösterin derim.

* Stres

Her türlü sağlık sorununun ana karakteri olan stres ne yazık ki saç dökülmesini de etkiliyor. Boşanma, kariyer değişikliği, depresyon gibi stresli zamanlarınızda da saçlarınız dökülür. Bunun nedeni bu dönemlerde ki beslenme bozukluklarından da kaynaklanmaktadır.

* Demir eksikliği

Saç dökülmesinin bilinen en önemli nedeni ise demir eksikliğidir. Bu nedenle saçınız dökülmeye başladığında bir doktora gidip tahlillerinizi yaptırmalısınız ve eğer sorun demir eksikliğinden kaynaklanıyorsa ilaç ve gereken gıda takviyesiyle saç dökülmenizin önüne geçmelisiniz.

* Sıklıkla uygulanan ısıl işlemler

Saçlarınıza çok fazla fön çektiriyor, maşa yaptırıyor ve ya her gün işe gitmeden önce düzleştirici kullanıyorsanız tüm bu ısı faktörleri saçlarınızı olumsuz yönde etkiliyor demektir. Eğer ısıtıcılar elinizi yakıyorsa bilin ki saçınızı da yakıyor ve hem kırılıp yıpranmasına hem de dökülmesine neden oluyor. Bu tür uygulamaları az yapmaya ya da yapmadan önce saçınızı nemlendirmeye özen gösterin.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git