NEVRİT

NEVRİT. Bir sinirin iltihabıdır. Bazen, nörit ve genellikle polinevrit diye adlandırılan durumun gerçek adının polinev-ropati olması gerekir, çünkü burada il­tihap söz konusu değildir; kuvvetsizlik, reflekslerin kaybı ve duyuların değişme­sine neden olabilecek şekilde sinirlerin durumunda bir değişiklik başgöstermiştir.
Nedeni: Çeşitli nedenler sayılabilir: Difteri, şekerli diyabet, böcek zehirle-riyle, cıva, kurşun, arsenik, alkol ve izo-niazid’le (bir verem ilacı) zehirlenme, vitamin eksikliği (özellikle, B kompleks vitaminleri) bu nedenlerdendir. Akciğer kanseri de polievropati’ye neden olabilir.
Belirtileri: El, bacak ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, baldırda kramplar, bunları izleyen kuvvetsizlik, özellikle yürürken hareketlerin kabalaş­ması, bacak ve el kaslarının erimesi gö­rülür. Difteri’de, kol ve bacaktaki anor­mallikleri hissetmeden önce, hasta, çift görmeden ve yutma güçlüğünden şikâyet eder.
Tedavi: Neden olan durumun teda­visiyle birlikte, özellikle B kompleks vi­taminlerinden zengin bir beslenme gerek­lidir. Çok önemli olan bir özellik de, hasta kasların gerginliğinin önlenmesi ve eklemlerin, pasif olarak hareket ettirilip, sertleşmesine engel olunmasının gerekli olduğudur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git