Pirinç

Pirinç, her ne kadar minerallerden fakir olmakla be­raber, değerli bir gıdadır. Karbonhidrattan zengindir. Bu nedenle, 100 gram pirinçte ortalama 350 kalori vardır. Yani şehriye ve makarna kadar. Daha önce de söyledi­ğim gibi Çinlilerin ve Japonların ana gıdaları olmasına rağmen,’ bunlar genel olarak şişman insan değillerdir. Çünkü, bunlar pirinci haşlanmış olarak yerler ve bizdeki gibi yağla pişirmezler. Şu halde, pilavın şişmanlatıcı ni­teliği daha ziyade pişirilirken ilâve edilen yağdandır.

Pirinç de, makarna gibi haşlandığında su çeker ve şişer. Böylece, makarna gibi doyurucudur. Bazı hanımla­rın kilo vermek için birkaç gün yağsız lapa perhizi yap­tıklarını ve birkaç kilo verdiklerini hep biliriz. Lapa ile zayıflamada gerçek, pirincin doyurucu oluşu ve yağsız pi­şirilmiş olmasıdır. Ancak, bu rejim bir veya iki gün için geçerlidir, sürekli olmaz ve olmamalıdır da. Zira, uzun sürdüğünde beslenme yetersizliği kendini gösterir. Çok az yağlı veya et suyu ile maydanoz ve domatesin de ilâ­vesiyle yapılmış pirinç çorbası hem yararlı ve hem de doyurucudur.

Pilav, dolma, çorba gibi yemekler dışında muhal­lebi ve sütlaç yapılırken de pirinçten yararlanılır. Pirinç unundan yapılan çocuk mamaları da çok besleyicidir. Pi­rinç kandaki üreyi azaltır. Tuzsuz lapası tansiyonu dü­şürür ve ishali durdurur. Böylece böbreklerin iyi ve dü­zenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Pirinçte karbonhid­ratın yanı sıra B-l, B-2, E ve K vitaminleri de bulunur.

Patates: 
Patates yararlı ve oldukça ucuz bir gıdadır. Yarar­lıdır, çünkü patateste A, B, C gibi vitaminler, potasyum ve kalsiyum madenleri vardır. Her 100 gramında 20 gram karbonhidrat vardır ve bu da vücutta yanarak şe­kere dönüşür. Bununla beraber 100 gram patates 85 -90 kalori verir. Bu ise, ekmeğin verdiği kalorinin yaklaşık üçte biri demektir.

Bu bakımdan gerek zayıflama rejimlerinde ve ge­rekse şeker hastalarının tedavisinde ekmek yerine pa­tates önerilir, özellikle haşlanmış patates çok yararlı­dır. Patatesten, çok çeşitli yemekler ve salatalar yapıldığı gibi, haşlanmış veya kızartılmış şeklinde de yenir. Birçok Avrupa ülkesinde ekmek ve hatta et yerine pa­tates yenmektedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git