Belinizi İnceltmek İçin İşte Altın Kurallar

1) Yemek mutlu, huzurlu, sakin bir ortamda sadece yemeğe konsantre olarak, rahatsız edici başka herhangi bir faaliyette bulunmadan yenmelidir. Zihni berraklaştırıp rahatlattıktan sonra yemeğe başlanmalıdır.

Ağzımızdan içeriye bir şeyler sokmak için değil, bizim yeni yapı taşlarımızı oluşturacak önemli ham maddeleri en sağlıklı biçimde bedeninize alıp işlemek ve metabolize etmek için sofraya oturmalıyız. İyi bir sindirimin ilk adımı ağızda başlar. Bu nedenle yemekler oturarak, , yavaşça ve iyi çiğnenerek yenmelidir.

2) Yapısal farklar fizyolojinin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak her gün 6 tat (tatlı, ekşi, tuzlu, buruk, acı, kekremsi) alınmalıdır. Genellikle istek ve arzularımıza dayanarak  beslenmeliyiz. Canı çekmek, iştah ve heves fizyolojinin kendini yenmeli ve hemen uykuya geçilmemeli. Dolu mideyle yatağa girilmemelidir. Gece yoğurt ve peynir yenmemelidir. Şayet açlık varsa yatmadan önce 1 bardak sıcak kakuleli veya zencefilli süt içilebilir.

3) Sofradan çok dolu mideyle kalkmamak gerekir. Midenin 3/4 kadarını doldurmak yeterlidir. Bu ölçü herkesin kendi avucuyla 2 avuç dolusu kadardır,

bel44

4) Yemekte su veya meyve suyu yudum yudum alınabilir. Asla soğuk olmamalıdır yoksa her santim geleceğe yapacağınız en büyük yatırımlardan biridir. Kadınlar için ideal bel ölçüsü 80-85 santim, erkekler içinse 85-90 santim civarıdır, eğer bel ölçüsü kadınlarda 93-94 santimin, erkeklerde 101-102 santimin üstünde ise tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir. Sadece verilen kilo değil, özellikle bel civarının ne kadar inceldiği de çok önemlidir. Gerçeklerden kaçmak yok!

5) Yemekten hemen sonra aktiviteye geçilmemeli. Birkaç dakika sakin oturulmalı ve yenilen yiyeceklerin sindirim sistemine yerleşmesine izin verilmelidir.

6) Öğlen ana öğün olmalıdır. Sindirim ateşinin en yüksek olduğu saatler 12.00-13.00 arası yemeğe özen gösterilmelidir. Öğünler arası en az 3 saat olmalıdır. Açlık hissi yoksa zorla yenmemelidir veya bir önceki öğünde yenen yemekler sindirilmeden tekrar yemek yenmemelidir.

7) Kahvaltı ve akşam yemeği miktar olarak az ve hafif olmalıdır. Akşam yemeği erken sindirimi yavaşlatır. En ideali yemek süresince içine biraz zencefil atılmış sıcak su almaktır.

8 ) Çok fazla miktarda çiğ ve ham gıdalar alınması önerilmez. Meyve ve salatalar bu kuralın dışındadır. Yemekler iyi pişmiş ve sıcak olmalıdır. Tekrar tekrar ısıtılmamalıdır. Gıdalar katkısız olarak sadece bir kez dondurulup defalarca çözülüp yeniden dondurulmadan tüketilmelidir.

9) Bedeninize ve mevsimine uygun olarak düzenli bir şekilde sade yağ, bal ve süt tüketmek doğru bir beslenme için iyidir. Her gün diyette aksatmadan az miktarda da olsa yoğurt, tahin, üzüm suyu, taze meyve suyu, çeperli tahıllar alınması yararlıdır. Ayrıca büyükbaş hayvanların kırmızı etinin çok fazla tüketilmemesi önerilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git