Sağlıksız Tırnaklar Evde Nasıl İyileşir? %100 Doğal Yöntemler

İğrenç ayak tırnakları büyük bir ağrıya neden olabilir ve gün boyunca ayak parmaklarının sürekli kullanımı durumu kötüleştirebilir.

Yani, etinize batmış bir ayak tırnağı veya onikokriptoz, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen ortak bir ayak tirnak sorunudur. Bu acı verici durum uygun bakım yapmazsanız bulaşabilir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, özellikle 14-25 yaş grubunda erkeklerden kadınlara oranla biraz daha fazla artış olduğunu göstermektedir.

Bu durum, travma, yanlış tırnak kesme tekniği, tırnak katmanının kalınlaşması, kıskaç şeklinde bir ayak tırnağı, subungual ekzostoz sıkılaştırma ayakkabısı, bir halluks nedeniyle basamakların basamağından kaynaklanan baskı gibi anatomik faktörlerin de bulunduğu çeşitli nedenlerin bir sonucu olabilir Valgusor, daha az ayak parmak deformitesi, şiddetli akne tedavisinde izotretinoin varlığı veya kullanılması.

Boğulmuş ayak tırnaklarının sınıflandırılması, onları hafif, orta derecede (2. evre) ve şiddetli (3. evre) olmak üzere üç gruba ayırır. Birinci grupta hasta tırnak batması şişmesi, basınçlı ağrı, eritem ve ödem görülebilir.

Orta derecede vakalar, drenaj, şişme artışı, enfeksiyon ve tırnak kıvrımının ülserasyonu ile kendini gösterir. Bununla birlikte, en karmaşık vakalarda, hasta kronik bir inflamasyon, granülasyon ve belirgin tırnak katlı hipertrofisi görülebilir.

Yine de her vakada kızarıklık, ağrı, şişme ve hatta enfeksiyona neden olur ve genellikle ayak baş parmağındadır. Neredeyse tüm vakalarda, acı verici bir ağrıya neden olur ve zamanında tedavi edilmezse kolayca enfekte olabilir.

Bu sayı evde tedavi edilebilir, ancak eğer dayanılmaz ve devam eden ağrıya neden oluyorsa, en kolay ve en hızlı yolu tedavi etmek ve daha fazla komplikasyonu önlemek için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Aşağıdaki belirtiler, bozulmuş bir ayak tırnağına sahip olduğunuzu gösterir:

 • Tırnağın kenarında veya her iki yanında ayak parmağındaki ağrı ve hassasiyet
 • Ayak parmaklarının tırnak etrafında şişmesi
 • Tırnak çevresindeki kızarıklık
 • Dokunun ayak tırnağınıza enfeksiyonu

Bunlar ise içe dönük ayak tırnağının en yaygın nedenlerinden bazılarıdır:

 • Ayak tırnakları çok kısa veya düz olmayan şekilde kesme
 • Ayak parmaklarının deformiteleri
 • hasar
 • Anormal derecede kıvrık tırnaklara sahip olmak
 • Subungual eksostoz (ayak baş ucundan kemik çıkışı)
 • Şiddetli akne tedavisinde izotretinoin kullanımı
 • Ayak tırnaklarının arasında kalmış ayakkabılar, topuklu ayakkabı veya çok sıkı ayakkabı gibi

Uzmanlara göre, daha geniş tırnaklar katlanır ve daha düz olanlar çimdik tırnak içine alma riskini artırır. Bu nedenle, 46 kişiye yapılan bir araştırmada, ayak tırnaklarına sahip olan veya olmayan ayak tırnaklarının anatomik şekilleri arasında herhangi bir fark bulunmadığı gösterildi.

Ergenlikte artan terleme, bölünme eğilimli olan yumuşak çivilere yol açar ve bu nedenle yanal cildi delebilen tırnak spikülleri oluşturur.

Bu spiküller azalmış tırnak bakımı, hareket kabiliyeti ve görme bozukluğu nedeniyle yaşlılarda kronik bir sorun haline gelebilir. Dahası, tırnaklar yaşla birlikte yoğunlaşır, bu nedenle kesmek zordur ve sıklıkla enfekte olur, ağrılı ve batmış olur.

Ancak, doğal bir kalınlık veya şekli nedeniyle bir ayak tırnağı boğulabilir.

Diyabet veya ayaklarda zayıf kan dolaşımı oluşturan başka rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, boğulmuş aybaşı geliştirmek için artmış bir risk altında olduğunuzu bilmelisiniz. Tedavi edilmezse, batmış tırnak, altta yatan kemiğe enfeksiyona neden olabilir ve şiddetli bir kemik enfeksiyonuna neden olabilir.

İyileşmesi zor bir açık yarada (ayak ülseri) söz konusu olduğunda, bazılarında kesilen kan akışının bir sonucu olan dokunun bozulmasını (kangren) önlemek için muhtemelen bir ameliyat düşünmelisiniz.

Doğal ilaçlar

Neyse ki, bir doktora gitmeden bu sorunu çözmenin doğal yolları var ve bu yazı en etkili olanlarını sunacaktır. İkinci veya üçüncü aşamada, çoğu cerrahiye başvurur, ancak gerekli değildir.

– Ayağı ıslatın veya yıkayın

Alanı temizlemek ve bakteri atmak için ayağı sabunlu, ılık suda günde 3-4 defa ıslatın. Etkisini arttırmak için, cildi yumuşatmak ve cildi derideki çizgiden ayıklamak için Epsom tuzları ekleyebilirsiniz.

– Elma Sirkesi Yıkama

Bu, bu sorunun en etkili tedavilerinden biridir. Ilık suya çeyrek bardak elma sirkesi ekleyin ve içine ayağınızı koyun. Ayrıca, bu çözümü etkilenen bölgeye de uygulayabilirsiniz. Bu şekilde, bakteri enfeksiyonlarını önleyeceksiniz.

– Zeytinyağı Sabunu ile Yıkama

Ayağınızı günde iki kez sabun ve su ile yıkamalısınız. En iyi etkileri elde etmek için, saf ve doğal içerikler içerdiğinden Castile (zeytinyağı) sabunu seçin. Ayrıca ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.

– Tırnak aralarını Diş ipi ile temizleyin

Diş ipi veya pamuk çubuklarını etkilenen tırnağın altına koyarsanız, uygun yönde büyümek için onu yerinden oynatırsınız. Deriyi kazmakta olan köşesini kaldırmaya çalışmalısın.

Daha sonra, fitil veya küçük bir rulo yapmak için parmakların arasında küçük bir pamuk parçası veya gazlı bez kullanın ve cilt ile tırnak arasında bırakın.

– İltihap ve Ağrı Gevşetmek İçin Uçucu Yağlar

Hindistan cevizi yağı gibi biraz karanfil, biberiye, lavanta, melaleuca, (çay ağacı yağı), selvi ile karıştırarak kendi uçucu yağınızı hazırlayın. Etkilenen bölgede uygulayın, doğal olarak tedavi edersiniz ve iyileşme süreci için doğal bir ortam yaratırsınız.

Belirttiğimiz gibi, bazen zorlu bir prosedür olabilecek olan batmış tırnağını kesmeniz gerekecektir. Bunu dikkatli ve kolay bir şekilde nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayağı, 20 dakika boyunca Epsom tuzları veya sabitli sabun ile ılık suya batırın. Bu, ayak tırnağını yumuşatır ve şişmeyi tedavi eder.
 2. Ardından, şişmiş cildi dikkatli bir şekilde temiz elle itin. Şişmenin izin verdiği miktardan fazla vermeyin.
 3. Sonra, kenarlardan başlayarak tırnağı düz bir şekilde kesin. Tırnağı ortadan değil, kenarlarından kesin.
 4. Ardından, geri gelmesini önlemek için cilt ile tırnak arasına bir parça pamuk koyun ve böylece büyümek için başka bir yön verin.
 5. Şimdi tarifi etkilenen yere uygulamalı ve bir bandajla emniyete almalısın.
 6. Mümkünse iyileşmeye yardımcı olmak için çoraplardan ve ayakkabılardan kaçının.
 7. Enfeksiyonları önlemek için pamuğu günlük olarak veya günde iki kez değiştirin.

Aşağıdaki ev yapımı merhem, batmış tırnak yangınlarını tedavi etmenize yardımcı olur ve ağrı ve enfeksiyonu hafifletir. Doğrudan etkilenen bölgede uygulayın ve iyileşme sürecini hızlandıracaksınız.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 5 damla lavanta yağı
 • Aloe Vera jeli 2 gram
 • 1 damla kekik yağı
 • 5 damla çay ağacı yağı
 • Nane nemi 2 damla yağ
 • 5 damla ökaliptüs yağı

Hazırlama ve kullanma:

 1. Tüm malzemeleri küçük bir cam kavanozda karıştırın ve sıkıca kapatın. Küçük bir kaşıkla iyice karıştırın.
 2. Kuru ve temiz bir ayak tırnağına uygulayın ve hava alarak kurumasına izin verin. Yada galoş takın.
 3. Ayrıca bandaj koyabilir ve gevşek ayakkabı giyebilirsiniz.
 4. Bu işlemi 2-3 kez gün boyunca tekrarlayın. Ardından, elleri yıkayın ve gözlerle temasından kaçının. Doğal bir antibiyotik olduğu için kekik yağını kullanırken çok dikkatli olun, ancak yanma hissi yaratabilir.

Yüksek topuklu ve sıkı ayakkabı kullanmaktan kaçının

Sağlıksız ayak tırnakları söz konusu olduğunda bu türden ayakkabılar etkilenen bölgeye ilave basınç uygulayarak durumu daha kötü bir hale getirebilir ve böylece iyileşme sürecini engeller. Bununla birlikte, tırnağın serbestçe nefes alıp iyileşmesine izin verdiği için sandalet kullanmak faydalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git