Tedaviden sonra Test Yaptırın

Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin yüksekse, kadınlarda adet kanamalarında değişim, gebe kalamama görülüyor. Bu hormon stresle yükseliyor. Gece-gündüz değerleri arasında bile fark oluyor. Tedavi bittikten sonra tekrar ölçtürün.

Jinekolog Prof.Dr. Derin Kösebay sorularınızı cevaplıyor:

Soru: Çocuğum olmayacak mı?

27 Yaşındayım. 14 yıldıe adet görüyorum ama düzensizlik var. Adetimin 3’üncü gününde yaptırdığım kan tahlilinde FSH hormonum 13.2 çıktı. Ultrasonda kist çıkmadı. Doktor, böyle giderse çocuğum olmayacağını söyledi ve doğum kontrol ilacı verdi. Doktoruma inanmalımıyım? Birkaç sene içinde çocuğum olmaz mı? Ne yapmalıyım?

Cevap: FSH yumurtalığın durumunu göstermede kullanılan bir hormon (Yumurtalıkların rezervini yani yumurta yapabilme kapasitesini göstermede kullanılan başka hormonlar da var). Sadece bu değere bakarak çok kesin konuşmak doğru değil. Ultrason muayenesinde yumurtalıkların yapısı da önemli. Eğer doktorunuz tüm bu bulguları görüp size “Acele edin” dediyse haklı olabilir. FSH belirli bir yüksekliğe çıktıktan sonra gebe kalma şansı ciddi olarak düşüyor. Bence hemen panik yapmadan adetin 3’üncü günü bir test daha yaptırıp doktorunuzla yeniden görüşün.

testSoru: Yumurtlamam yüksekmiş, hamile kalamıyorum…

23 yaşında, 8 aydır evli bir kadınım. Ancak daha hamile kalamadım. Doktora gittim, muayene oldum. İkinci gün benden aç karnına kan alıp test yaptılar ve “Yumurtlaman çok yüksek” dediler. Bir ay kullanmam için Dopergin adlı bir ilaç verdiler. Neden bu ilacı kullanıyorum, sizce ne yapmam gerekir?

Cevap: Verilen ilaç muhtemelen prolaktin denen hormonun yüksek olmasından kaynaklanıyor. Eğer hakikaten bu hormon yüksekse gebe kalmamanızın nedeni bu olabilir. Prolaktin hormonu normal seviyelere gelince çoğu kere gebelik kendiliğinden oluyor.

Soru: Bebek sahibi olabilecekmiyim?

24 Yaşındayım ve 1 yıllık evliyim. Evliliğimizin ilk 4 ayında doğum kontrol hapı kullandım. 2 Ay önce artık çocuk istediğimiz için doktora gittim ve muayene oldum. prolaktin değerimin sınırda olduğunu öğrendim. Doktorum ilaç verdi, onu kullandım. Sizce bundan sonra prolaktin değerim yeniden çıkar mı? Yani bebek sahibi olabilirmiyim?

Cevap: Evliliğinizin ilk 4 ayında doğum kontrol hapı kullanmanız çocuk olmasını kesin olarak engellemez. prolaktin hormonu yüksek olan kadınlarda adet kanamalarında değişim, gebe kalamama gibi problemler olabiliyor. Sizin prolaktininiz sınır değerlerdeymiş. Bence bu çok önemli değil. Ayrıca doktorunuz size ilaç da vermiş. Bu konuda endişe etmenize hiç gerek yok. prolaktin hormonu stersle yükselen bir hormon. Gece-gündüz değerleri arasında bile fark var. Doktorunuz tedavi sonunda hormonunuzu herhalde tekrar ölçtürür. Bence bu konuda bir sorun çıkmaz, merak etmeyin.

PAYLAŞ
Tedaviden sonra Test Yaptırın Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ece özdemir dedi ki:

    merabalar. benim adetim düzensizdi ve 3 yıllık evli olmama rağmen hamile kalamıyodum.doktora gittim hormon testi yaptı estradiol:24
    fsh:6,75 lh:11,41 prolaktin:36,31 tsh: 2,6286 çıktı .bu sonuca göre prolaktnim yüksek ondn dolayı dedi sonra mr istedi hipifiz bezinde 3mm mikroadenom varmış ondanmış sonra tedavi oldum ve hiçbişeyim yokmuş prolaktinimde düşmüş gebe kalabilrmiyim yumurtalıklarım normlmi lütfen yardımcı olun

Sayfa başına git