Varis

Varisin ne gibi nedenleri var?

İlk belirtileri baldırlarda ağrılar duyulması, sık sık kramp girmesi, ayak bileğinde şişlikler ve bacakların çabuk yorulur olmaya başla­ması şeklindedir.

Varise Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir?

Varise karşı alınabilecek önlemler arasında uzun süreler ayakta kalmamak, bunu gerektiren işlerde çalışılıyorsa, örne­ğin öğretmenlik, hemşirelik, diş hekimliği, vb. gibi, arada durup bir süre uzanarak dinlenmek, “varis çorabı” giymek, uzun süre güneşte kalmamak, bacakları dizaltından başlayacak biçimde hafifçe yukarı kaldırarak yatmak sayılabilir.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varisin tedavisi değişik yöntemleri kapsamaktadır: Varisli damarlara ilaç şırıngalamak cerrahî müdahaleler, ameli­yatlar. Ancak uzmanlar en iyi, en doğal tedavi yönteminin geceleri bacakları biraz yükselterek yatmak olduğunda birleşiyor­lar.

Varis Tam Olarak Nedir?

Kadınları selülit kadar üzen bir hasta­lık da “varis”tir. Bir toplardamar hastalığı olan varis bacak damarlarının deriden belli olması şeklinde kendini gösterir. Kuşkusuz ortaya çıkan görünüm oldukça çirkindir ve varisli bacaklar aslında bacakların biçimi ne denli düzgün olursa olsun bir harita gibi görünümleriyle estetik kurallarına ters düşerler.

varis1

Varis Nasıl Ortaya Çıkar?

Bacaklara giden kan, damar çeperleri­nin zayıflamasıyla bacak ve ayakta şişkinliklere neden olur. Toplardamarlar­da bulunan kapakçıklarda meydana gelen bir aksaklıktan ötürü kanın toplardamar­larda birikmesi damarların genişlemesi ve mavi mavi göze batması ile sonuçlanır. Böylece varis ortaya çıkmış olur.

Varisin En Önemli Nedenleri ve Beliritleri Nelerdir?

Varisin dolaşım bozukluğu, ayakta durmayı gerektiren işler, hamilelik soyaçekim gibi nedenleri var. İlk belirtileri baldırlarda ağrılar duyulması, sık sık kramp girmesi, ayak bileğinde şişlikler ve bacakların çabuk yorulur olmaya başla­ması şeklindedir.

Ayrıca bkz.  VARİS KANAMASI , VARİSLER VE KILCARDAMAR YANGILANMASI

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git