TIKANMA

TIKANMA(Barsaklarda).
Nedeni: Tümör, iltihap, barsağın kendi çevresinde düğümlenmesi (volvulus) ya da yapışıklıklar çevresinde dü­ğümlenmesi veya bir fıtık kesesine girip çıkamamasıdır.
Belirtileri: Birdenbire gelişen tı­kanmada, karında kolik şeklinde sancı, kusma, kabızlık, karın gerginliği ve ba­yılmadır.
Tedavi: Devamlı kusmayla su ve tuz kaybedildiğinden, hastanın durumu, mi­dedeki maddelerin tüple boşaltılması ve damardan sıvı ve tuz verilmesiyle düzel­tilip, karın açılır ve gereken yapılır. Bir­denbire gelişen tıkanma vakalarında, kasıklardaki fıtık delikleri incelenmelidir, çünkü barsak; bu tür tıkanma ve sıkış­ma sonucu boğulabilir (kanlanamaz) ve acil ameliyatla durum düzeltilmezse, gangren oluşur. Kronik tıkanmalarda ise, tutucu tedavi uygulanabilir. Hastaya mi­de emici tüpü ve damar içi serümlarıyla bir rektum şırıngası uygulanıp, durumu yakından izlenir. Gaz ya da dışkının çıkması halinde, tıkanma yarımdır. An­cak hastanın belirgin şekilde düzelmesi halinde ameliyattan kaçınılmalıdır. Tı­kanmada uygulanan ameliyatlar, kısa devre, kolostomi ve barsağın bir bölü­münün çıkartılması şeklindedir. Tümör­lü vakalarda, kesin bir ameliyat yap­mak mümkün değildir. Genellikle, önce tıkanma çözülür, ileri bir tarihte de, hastanın genel durumu iyileştikten son­ra, tümör çıkartılır.

Bağırsak tıkanması

Bağırsak tıkanması

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git