Tırnak Yeme Alışkanlığını Bırakmanın Kanıtlanmış 3 Basit Yolu

Birçok insan kendini baskı altında hissettiğinde tırnaklarını yer, bu sinirsel bir alışkanlıktır.  Tırnak yemenin birçok sebebi olabilir. Örneğin  psikolojik sorunlar, stres, kaygı, korku, hayal kırıklığı, sıkıntı ve dikkat eksikliği sebebi ile olabilir. Bir süre sonra malesef alışkanlık haline gelerek otomatikleşebilir.

 

Mükemmeliyetçi Misiniz?

Yeni bir araştırmaya göre Davranış Terapisi ve Deneysel Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma, parmak yeme alışkanlığının mükemmeliyetçi kişilerde daha fazla olduğunu saptadı.

Kieron O’Connor, “Bu davranışa sahip kişilerin mükemmelliyetçi bireyler olabileceğini ve görevlerini istedikleri mükemmellikte yapamadıklarında bu davranışın ortaya çıktığını söyledi. Yani kişiler  hedeflerine ulaşmadıkları zaman hayal kırıklığı, memnuniyetsizlik ve sabırsızlıkla karşılaştıklarında tırnak yeme gibi alışkanlıklara sahip olabiliyorlar.

Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için 48 katılımcıyı inceledi. Ve katılımcıların yarısında bu sonuca ulaşıldı.  Katılımcılar, duygu düzenleme ve örgütsel davranışlarını test etmek için tasarlanmış bir dizi anketi doldurdular.

Scientific American dergisinde yayınlanan makaleye göre; mükemmeliyetçilik, aşırı planlama, aşırı çalışma eğilimi ve bir etkinlik eksikliğinden ötürü hayal kırıklığı ile karakterizedir.

Tırnak yeme alışkanlığına sahip kişilerde bu alışkanlık  daha az hayal kırıklığına uğramasına yardımcı olur. Tahmin edebileceğiniz gibi, negatif enerjinin ve duygunun bir kısmının serbest kalmasına yardımcı olur.

Tırnak yeme alışkanlığı  uzun süreli hasarlara neden olma potansiyeline sahiptir. WebMD’ye göre tırnak yeme alışkanlığı enfeksiyonlara, zayıflamış dişlere ve tırnakların şekil değiştirmesine neden olabilir. Ki bunlar uzun süreli tedavi gerektiren sorunlara dönüşebilir.

Tırnak yeme alışkanlığına bağlı bu riskler  hastalarının davranışlarının değişmesine yardımcı olmaya çalışan psikoterapistler için birincil hedef haline getirmiştir. Bu yeni çalışma, terapistlerin hastaların davranışlarına neyin sebep olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Çalışmanın ek yazarlarından Sarah Roberts, “Bu bulgular, beden odaklı tekrar eden davranışlardan muzdarip bireylerin, hayal kırıklığı ve can sıkıntısını azaltmak ve mükemmeliyetçi inançları değiştirmek için tasarlanan tedavilerden faydalanabileceğini gösteriyor.”

Tırnaklarınızı sık sık yiyor musunuz? İşte size yazının geri  kalan kısmında bununla baş etmenin yollarını sunacağız.

Psikolojik Destek Alın

Tırnak yeme alışkanşığınızın altında stresin yanı sıra farklı psikolojik sebepler veya baskılar olabilir. Bir terapiste gitmeniz en azından sebebi çözmeniz bu alışkanlıktan daha kolay kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Törpü ve Oje (Erkekler için renksiz parlatıcılar mevcut.)

Elbette bakımlı eller gibisi yok ve tırnaklarımız ellerimizin güzelliğinde büyük önem taşıyor.  Düzenli manikür pedükür yaptırmanız size yardımcı olacaktır.  Kuru manikürde deneyebilirsiniz.

Limonla Bakım Yapın

Sadece Manikür pedikür ile değil zaman zaman evinizde yapacağınız kür ile de tırnaklarınızı  güçlendirmelisiniz.  Bunlardan biri limon ve bir diğeri saf zeytinyağıdır.  Ayrıca acı oje kullanmak oldukça etkili  bir yöntemdir.

Özellikle biz bayanlar malesef temizlik yaparken eldiven kullanmayı tercih etmiyoruz. Ancak tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için mutlaka kullanmanızı öneririz. Çünkü her geçen gün güzelleşen ve sağlıklı hale gelen tırnaklarınızı görmek sizi motive edecektir.

Eğer sabreder ve azimli olursanız en fazla 21 gün sonunda tırnaklarınızdaki değişime sizde tanık olacaksınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git