Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları

Alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanması, karaciğer ağırlıklı olarak % 5-10 oranında yağ içerdiğinde ve en yaygın karaciğer bozukluğudur.

Yani, karaciğer işlevi, vücudun kanı temizlemesine, mineral ve vitamin depolamasına, yağları sindirmesine ve hormonları parçalamasına yardımcı olan safra üretmektir.

Yağlı bir karaciğer hastalığı olması durumunda, karaciğer kandan ekilen yağları parçalayamaz ve yağlar tortu oluşturur ve karaciğeri büyütür. Yağlı karaciğer hastalığınız olduğunda, karaciğer kandan ekstrakte edilen yağları yeterince parçalayamaz. Yağlar birikir ve karaciğer büyür.

Bunlar karaciğer yağlanmasının nedenleri ve artmış risk faktörleri:

 • Alkol tüketimi
 • Diyabet
 • Yaş
 • Yüksek kolestorol
 • Genetik
 • Tiroid rahatsızlıkları
 • şişmanlık
 • Yüksek trigliseritler
 • Sedanter yaşam tarzı
 • Zayıf diyet ve / veya yetersiz beslenme
 • Bazı ilaçlar

Bu hastalık riski yaştan dolayı artar, ancak yüksek diyetli diyet gençleri günümüzde tüketmekten dolayı da artması riski altındadırlar.

Bununla birlikte, Karaciğer yağlanmasının önde gelen nedeni, aşırı fruktoz olmaya devam etmektedir. Sağlıklı diyetinizden, yani meyve sularında, yüksek früktutlu mısır şurubu, bal ve agave şurubu bulunan şekerden fruktoz almadığınızdan emin olmalısınız.

Yani alkolü çok yönlü olarak andırıyor ve vücuda, özellikle de karaciğere zarar veriyor. Öte yandan, vücudun her bir hücresi glikozdan fayda görür, ancak fruktoz, karaciğeriniz tarafından metabolize edilir, çünkü onu taşıyabilen tek kişi budur.

Yüksek früktozlu diyet durumunda hepsi karaciğerde kalır ve burada birikir, karaciğere sadece alkol ve toksinler gibi zarar vererek metabolik bir hasara neden olur.

Kaliforniya Üniversitesi Endokrinoloji Bölümü’nden bir nöroendokrinolog olan Dr. Robert Lustig, fruktozun “kronik, doz bağımlı bir karaciğer toksini” olduğunu iddia ediyor. Tıpkı alkol gibi hücresel enerjiye değil doğrudan yağa metabolize olur.

Bulgularını, Besin ve Diyetetik Akademisi Dergisi’nde yayınladı. Burada, Dr. Lustig, fruktoz ve fermantasyon yan ürünü etanol (alkol) arasındaki 3 benzerliği açıkladı:

Karaciğer, alkol ve fruktozu, diyetle alınan karbonhidrat yağa dönüştürmek için alt tabaka olarak işlev görürken, yağlı karaciğer, insülin direnci ve dislipidemi (kan dolaşımındaki anormal yağ seviyeleri)

-Fruktoz, Maillard reaksiyonunda proteinlerle reaksiyona girer ve etanolün ara bir metabolit olan asetaldehidine benzer karaciğer inflamasyonuna neden olabilen süperoksit serbest radikalleri oluşumuna neden olur

-Dr. Lustig, “beynin hedonik yolağını hem doğrudan hem de dolaylı olarak uyararak” fruktoz alışkanlığı ve muhtemelen bağımlılığı yarattığını; Aynı zamanda etanol paralel. ”

Günlük Hepatobiliyer Cerrahi ve Beslenme araştırmacılarının, karaciğer yağlanmasına prevelansındaki hızlanan artışın çevresel faktörlerin rolünü desteklediğini bulduklarını belirtti.

Dahası, soda içindeki yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) aşırı tüketimi  karaciğer yağlanması ile bağlantılıdır. Çalışma ayrıca, “yutulan karbonhidratların … diyetteki yağ alımı yerine doğrudan karaciğer yağlanmasına katkıda bulunma olasılığının daha yüksek olduğunu” ortaya koydu.

Görünüşe göre, yağ oluşturan ve pro-inflamatuar fruktoz etkileri, kimyasal depolama enerji şekli olan geçici ATP tükenmesinden kaynaklanır ve dolayısıyla ürik asit oluşumuna neden olur.

Fruktoz, ürik asidi, hücrelere ATP’yi hızla yakıp “hücre şoku” na neden olan ve hücre ölümünü artıran talimat veren karmaşık bir süreçle ortaya çıkar. Aşırı fruktoz tüketimini takiben, hücreler bir şok durumuna girer ve sanki kan tedarikini kaybetmiş gibi aç kalırlar. Enerji tükenmiş hücreler, oksidatif strese karşı daha fazla zarar verirler ve yüksek miktarda yağ ile şişirilirler.

Ürik asit seviyelerinin yükselmesi, hücrelerin büyük ölüme uğramasından kaynaklanmaktadır. Ürik asit kandaki normal atık bir üründür ve pro-oksidan ve antioksidan bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle, aşırı miktarda ürik asit olması durumunda pro-oksidan görevi görür ve hücrelerdeki zararlı seviyeleri arttırır. Richard Johnson, fruktozun yıllarca obezite içindeki rolünü araştırdı ve ürik asit düzeyleri, dl başına 5.5 mg veya daha yüksek olması halinde, bu soruna neden olmanın öncü rol oynadığını buldu.

Obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve böbrek hastalığı ile bağlantılıdır. Optimal aralık, dl başına 3-5.5 mg’dır.

Bu bağlantı fruktoz toksisitesini incelemek için ürik asit düzeylerini test etmeyi mümkün kılar. Günümüzde fruktozun ana kaynağı soda, meyve suyu, meyve suyu ve limonata gibi şekerli içecekleri içerir.

Hepatobiliyer Cerrahi ve Beslenme tarafından yürütülen bir araştırmada, karaciğer yağlanmasından mustarip insanlarda HFCS’nin fibrozun şiddeti ile ilişkili olması, bu nedenle çocuklarda artan oranlar son derece endişe vericidir. Bunlar pediyatrik karaciğer yağlanması hakkında oldukça rahatsız edici gerçekler:

 • ABD’li çocukların yaklaşık yüzde 10’u 2-4 yaş arası çocukların% 1’i ve 15-19 yaş grubundaki çocukların% 17’si dahil karaciğer yağlanmasından mustarip.
 • Obez çocukların yaklaşık% 38’i karaciğer yağlanmasından mustariptir
 • Karaciğer yağlanması olan çocuklar, komplikasyonlar ve kötü prognoz riski altındadır, hatta yetişkinlikte karaciğer nakline ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca, obez insanların büyük bir kısmı leptin ve insülin direncinin bir derece yanı sıra şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon muzdarip olanlar var.

Eğer bunlardan biriyseniz, agav suları, işlenmiş gıdalar ve benzerleri olsa bile, fruktoz tüketimini günde yaklaşık 15 gram fruktozla sınırlamanız gerekir.

Sağlıklı olsanız bile, fruktoz alımını günde 25 gram olarak sınırlamayı düşünün ve yüksek fruktoz mısır şurubu veya şekeri bulunan yiyecek sayısını azaltın veya azaltın; çünkü alımları durumu şiddetlendirir.

Meyveler fruktoz içermekle birlikte çok sayıda antioksidan ve besleyiciye sahiptir. Yine de karaciğer yağlanması söz konusu olduğunda meyve alımını sınırlamalısın.

Minimum fruktoz miktarlarına sahip oldukları için kireç ve limon gibi bazı meyvelerin tüketilmesi güvenlidir. Üstelik, kivi, meyveler ve greyfurttaki fruktoz miktarları da düşüktür.

Yine de, orta derecede kuru meyve, meyve suları ve armut, kırmızı elma ve erik gibi fruktoz bakımından zengin meyveleri almalısınız.

Dr. Johnson, düzenli egzersizin gastrik glukoz absorbsiyonunu hızlandıracağı ve kas performansını artıracağı için ılımlı miktarda fruktoz alımına izin verebileceğini belirtiyor. Yine de, bireye ve vücudun metabolize olmasına bağlıdır.

Vücut düzgün bir şekilde absorbe edemez ve ne kadar çok fruktoz tüketirseniz, bağırsakta fruktoz alımına izin veren taşıyıcılar o kadar aktif hale gelir. Örneğin, zayıf çocuklar, yanlarındaki fruktozun yalnızca yarısını emebilirler. Yağlı karaciğer hastalığı hemen hemen hepsini absorbe eder.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı durumunda insanlar aşağıdaki semptomları yaşar:

 • Üst karında ağrı
 • Sarılık: deride veya mukus zarında sarı renk değişikliği ile belirtilir
 • yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Zihinsel karmaşa
 • Karaciğer tarafından oluşturulan protein eksikliği nedeniyle şişme (asit ve ödem olarak da bilinir)
 • Artan morarma

Bu belirtileri sık sık yaşıyorsanız, doktorunuza danışın ve diğer hastalıkların bir belirtisi olabileceğinden alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını işaretleyip işaretlemediğini kontrol etmelisin.

Bunlar, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı durumunda en iyi ev ilaçlarıdır:

Deve dikeni sütü

Karaciğer yağlanması vakalarında oksijen stresini ve iltihaplanmayı etkili bir şekilde azalttığı gösterilen silikat dikeni, hem silybin hem de silymarin, ve bu son zamanlarda yayınlanmış 10,000’in üzerinde kağıtla doğrulanmıştır.

Diyet Değişiklikleri

Diyet değişiklikleri de bu tedavilerde çok önemlidir. Karaciğerdeki yağları ortadan kaldırmak için düzenli olarak zencefil, muz, çiğ sebze ve tatlı patates tüketmeli ve kesinlikle alkol almamanız gerekir.

Kilo kaybı

Karaciğerde biriken yağ ile birlikte vücudun yağını etkili bir şekilde ortadan kaldırdığından,karaciğer yağlanmasını tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Üretilen toksinlerin idrarla atıldığından emin olmak için ayrıca bol miktarda su içmelisiniz.

E vitamini

Güçlü bir antioksidandır ve karaciğer yağlanmasına bağlı iltihaplanmayı verimli bir şekilde tedavi eder. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını destekler ve karaciğer yağlanması de iyi gelir.

Zerdeçal

Zerdeçalı karaciğer yağlanmasına bağlı iltihaplanmayı etkili bir şekilde ortadan kaldıracak ve sindirime yardımcı olacaktır. Uzmanlar, 450 miligram zerdeçal veya curcumin takviyeleri ile günlük olarak başlamanızı önerirler.

Çörek otu yağı

Çörek otu yağı, siyah kimyonun bir ürünüdür ve karaciğer yağlanması gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde çeşitli avantajlar sağlayabilir. Uzmanlar, bu hastalığın ilerlemesini azalttığını ve komplikasyon riskini azalttığını göstermiştir.

Resveratrol

Resveratrol kırmızı üzüm özütüdür ve son derece faydalı bir antioksidan yanı sıra anti-inflamatuar bir ajandır. Araştırma, bu hastalık durumunda iltihabı ve oksidatif stresle etkili şekilde mücadele ettiğini göstermiştir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git