Valgus

Valgus Nedir?

Genu valgum, X-bacak de­mektir.   Valgus, hallugs valgus adıyla da bilinir. Başparmak çıkıntısı anlamına gelir. Ayak başparmak bölgesinde görülen şekil bozukluğu, başparmak bölgesinde görülen bir çıkıntıdır. Değişik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında şiddetli ağrı gelir. Halluks valgus hastalığı birinci tarak kemiği parmakla eklem bölgesinde olan iç kısımda olan kemik çıkıntısıdır. Bu hastalık zaman içerisinde ilerleme gösterebilmektedir. Eskiden uzak doğulu kadınlarda bu hastalık daha çok görülür ve bu nedenle ayakkabı olarak ayak başparmakları yan tarafında oluşan çıkıntıyı gidermek için ayaklarını sıkıştırıp düzleştirecek düz ayakkabı giyilirdi. Günümüzdeki kadınlar bu yönden daha şanslı sayılmaktadırlar çünkü böyle bir muameleyle karşı karşıya değildirler.

Valgus’un Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde her ne kadar ayakkabı giymeyen toplum kalmasa da ayakkabı giymeyen toplumlarda bu hastalığa daha çok volgusrastlanmaktadır. Moda ayakkabı giymeyi tercih eden kişilerde özellikle sivri uçlu, yüksek topuklu ayakkabı giyen kişilerde bu hastalığa daha çok rastlanmaktadır. Özellikle bayanların çoğu gerek iş yaşamlarında gerekse de özel hayatlarında daha şık görünebilmek için bu tarz ayakkabılar giymeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle bayanlarda oldukça çok görülmekle birlikte her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da genetik yatkınlık söz konusudur. Ayaklarda yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanan aşırı derecede uygunsuz basınç ve sürtünme bu hastalığa neden olur.

Ayaklarımız vücudumuzun ağırlığını taşıma yönünden oldukça önemli bir role sahiptir. Sağlıklı ve rahat bir yaşamın olmazsa olmazları işte bu sağlıklı ayaklardan geçer. Ayaklara son derece dikkat edilmeli ve uygun ayakkabı seçimi yapılmalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git