Yumurtalıkta Kist

Sol yumurtalığımda 4.72×2.95 cm ebatlarında bir kist var. Tespit edildiğinde yaklaşık 2×1 ebatlarındaydı. Bir ayda büyüdü, dört aydır da küçülmüyor. Kistte damarlanma/ kanlanma yokmuş, tümör markırlarıma bakıldı, temiz çıktı. Doktorum laparoskopi ile kiste müdahale etme kararı aldı. Merak ettiğim, içinde ne olduğunu bilmediğimiz bir kistin patlatılması doğru mu ve bu müdahalenin yapılması zorunlu mu?

kist1
Yumurtalık kistleri son zamanlarda çok sık görülmektedir. Kistin ameliyat edilmesi için: Belirli bir büyüklüğün üstüne çıkması , kistin İçine uzanan yapıların olması , kist yüzeyinin düzensiz olması, çift taraflı olması, kist içinde bölmelerin (Septaların) olması ve bu septaların kalın olması, kiste yapılan doppler’de Rl’nin düşük olması gibi durumlar incelenir. Bunların dışında tümör markırların yüksek olması, kısa aralarla yapılan kontrollerde kistin hızlı büyümesi ve kistin etraf organlara bası yapması ya da ağrıya sebep olup olmadığı göz önünde bulundurulur. Tüm bu anlattıklarım aslında karar verirken yetmeyebilir. Ailedeki hastalıklar, geçirdiğiniz hastalıklar da araştırılmalı. Nihayetinde sizi en iyi değerlendirecek, bu bilgilere de ulaşmış olan hekiminizdir.

PAYLAŞ
Yumurtalıkta Kist Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. selin dedi ki:

    19 yasındayım bekarım ..ishal ve mide kıranpı için doktora gttım asırı kanszlık ve demır eksıklıgı goruldu..daha sonra ultrasyonla karnıma bakıldı ve sol yumurtalıgımda 8 cmlık bır kist cıktı tek cozum amelıyat mıdır ?

  2. duygu arslan dedi ki:

    10 senedir spralim vardı 4 gün önce cıkartırdım muanemde sol yumurtalığımda 35.9m kist bulundu doğum kontrol hapı kulllanıyorum bir faydası olurmu acaba 3 oğlum var kız cocuğu düşünüyoruz acaba bu konuda sizin bir yardımınız olurmu cevap tşkr ederim

  3. dilek dedi ki:

    sol yumurtalığımım üstünde 4*58 boyutunda kist bulunmaktadır.. 6 ay önce tespit edilimiş olup ilk başlarda doğum kontarol hapı ile gecegı sölenip kullandıgım ilaçların bır faydası olmadı ve daha sonra kıstın yumurtalıgımda degıl yumnurtalıgımın ustunde oldugu sölendi.. bekarım bu durum benı çok endişendiriyor.. adet düzensizliği-karında şişlik-idrar yolu enfeksiyonları- aşırı karın ağrısı şikayetlerimin arasında gelmektedir… 18 yaşındayım beni bilğilendirerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

Sayfa başına git