Balın Bu Mucizevi Faydalarını Öğrendiğinizde Direkt Mutfağa Koşacaksınız

Tıbbi tedaviyi destekleyici bitkisel tedavi ve doğal beslenme günümüzde oldukça rağbet görüyor.  Sağlığınızı korumak için önerilen besinlerden biride baldır. Eğer diyabet hastası değilseniz, önerilerimizi dikkate alın. Bu doğal mucizeyi günde bir kaşık tüketerek çok fazla faydasını görebilirsiniz.

Yakın zamanda bir bilim dergisinde yayınlanan makale dikkatleri balın üzerine çekti.  Balın “yaşlanmaya karşı olumlu etkisi”, “kaygıyı azaltması” ve “hafızayı güçlendirmesi” konusundan bahsetti.

Makalenin ardından konferansta “Balın yetişkin farelerde anksiyete ve hafıza üzerindeki etkileri” üzerine 20 dakikalık bir sunum yapıldı.  New Scientist dergisindeki kısa bir makaleye dayanan konferansta  araştırmanın derinleştirilmesi ve değerlendirilmesi önerildi.

Çalışma, Yeni Zelanda’nın Waikato Üniversitesi’nden Lynne Chepulis ve Dr Nicola Starkey tarafından gerçekleştirildi. Sonuçlar, Hayvan Davranışı Araştırmaları Derneği’nin 2007 yıllık konferansında sunuldu.

Yakın zamanda insanlar üzerinde yapılacak araştırmalar başlayacak, şimdiye kadar balın tespit edilen en önemli faydalarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Daha güçlü kalp

Bal kalbinize dosttur. Daralmış arterler baş ağrısı, hafıza kaybı ve kalp yetmezliğine neden olur, ancak baldaki çok sayıda antioksidan bu sorunları önler ve kalp sağlığını destekler.

Daha sağlıklı karın

Bal güçlü bir antiseptiktir. Sindirim sistemlerini tedavi eder ve bakterileri yok ettiği gibi midedeki küçük yaraları iyileştirir.  Uzmanlar diyabet hastası değilseniz her sabah bir kaşık bal tüketimini onaylıyor.

Kilo kaybı

Metabolizmayı hızlandırdığı için bal yemek kilo vermeyi hızlandırır.  Tatlandırıcılar yerine doğal olan balı tercih etmenizi öneririz.

Kolesterol seviyesini düşürür

Bal, vitaminler, mineraller ve besin maddelerinde kolesterol seviyesini düşürür.

Daha güzel bir cilt

Doğal bir antioksidan olan balı tükettiğinizde ya da yüzünüzde maske olarak kullandığınızda yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. Sağlıklı bir cilt için yüzyıllardır balın faydaları bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Bellek iyileştirir

Kalsiyum bakımından zengin olan bal stresi azaltır, hafızayı ve savunma sisteminizi de güçlendirir.

Sinir gerginliğini giderir

Bal, sinirleri yatıştırır ve içerdiği glikoz nedeniyle yorgunluğu tedavi eder, bu da nöronlar için yararlıdır.

Rahat uykuya geçişi sağlar

Bal insülin düzeylerini yükselttiğinden kesinlikle diyabetik kişilere önermiyoruz. Ancak bu sebepten balın içindeki şeker melatonine dönüştürerek serotenin salgısını artırır ve kolay bir uykuya geçmenize yardımcı olur.

Üstelik en güçlü doğal antibiyotikler arasında yer alan sarımsak ile bal karışımı, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek genel sağlığınıza doğal yoldan destek sağlamış olacaksınız.

Bal ve Sarımsak İle Doğal Tarif

  • 1 su bardağı çiğ bal
  • 3-4 sarımsak kafası
  • Kapaklı küçük bir kavanoz

Nasıl Uygulanır

Sarımsak kafalarını temizleyin, soyun ve kavanozun içine koyun. Ardından balı üzerine dökerek kapağını sıkı sıkı kapatın. Kavanozu birkaç gün boyunca karanlık ve soğuk bir yerde saklayın. Ardından, günlük olarak aç karnına bir çorba kaşığı yemeye başlayın. Kullanmaya başladıktan sonra vücudunuz enerji dolu olacak ve her zamankinden daha sağlıklı hissedeceksiniz!

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git