GEBELİKTE BÖBREK HASTALIKLARI

Hamilelik ve böbrek işlevlerinde, vücut sıvılarının dengelenmesinde , böbrekler ve idrar yollarının anatomik şeklinde mühim değişikliklere neden olur. Hamilelik esnasında böbreklerin boyutları 1-1.5 cm civarında artar ve eski şekline geri dönmesi hamilelik sonrası yaklaşık 3 ay civarında sürer.

Hamilelik ve Hipertansiyon

Tansiyonu yüksek olan hamile bir bayanda bu; önceden olan bir yüksek tansiyona , altta yatan bir başka hastalığa veya Preeklampsiye bağlı olabilir. Hamilelik esnasında meydana gelen tansiyon yüksekliği böbrek ve anne için bir hastalık ve heyati tehlike nedenidir. Bütün hamile bayanlarda tansiyon ölçümleri hamileliğin başlangıcından sonra düzenli olarak yapılmalıdır.

Gebelik zehirlenmesi

Hamileliğin 20. Haftasından itibaren görülmeye başlayan hipertansiyon, idrarla protein kaybı ve vücutta çok fazla oranda sıvı toplanmasından oluşan bir klinik durumdur. Bu durumun daha çok ilerleyip nöbet eklenmesineyse eklempsi adı verilir. Bütün  hamile kadınların  yüzde 3-4’ünde bu görülür. Anne yaşının 20 yaş altında olması, ilk hamilelik gebelik başlangıcında tansiyonun yüksek olması iyi bilinen risk faktörleridir. Sebebi tam olarak maalesef  bilinmemektedir. Tansiyonda birden yükselmeler ile birlikte , ani kilo artışı, preeklempsi habercisi olduğundan bu durumdaki gebelerin hemen kendilerini takip eden doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Tedavide kesin istirahat, tuzsuz diyet, düzenli tansiyon ölçümleri ve gereğinde tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Preeklampsinin kesin tedavisi doğumdur ve preeklampsiye bağlı tansiyon yüksekliği gebeliğin sonlanmasından 2-6 hafta sonra normale dönmektedir.

gebelikte böbrek hastalıklarıİdrar yolu enfeksiyonu
Gebelik döneminde meydana gelen  üriner sistemdeki birtakım anatomik değişiklikler nedeniyle, idrar tahlili yapılmalı ve şikayeti olan kişilerde  idrar kültürü de yapılmalıdır.

Akut böbrek yetmezliği
Diyaliz tedavisi gerektiren böbrek yetmezliği her 10-15 bin hamilelikte bir oranında görülmektedir. Başlıca sebepleri:

Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen  çok fazla kusmalar
Plasenta hastalıklarına bağlı olarak çok fazla kanamalar
Bebeğin rahim içinde ölmesi
Preeklampsi
İdrar yollarında tıkanıklık meydana gelmesi

Hamilelik ve doğum esnasında aşırı kanamalar ve şok geçirme
Bu tür gelişen böbrek yetmezliği çoğunlukla geçicidir, ve  uzmanlarca tedavi edildiklerinde , eğer gebelik öncesi bir böbrek hastalığı yoksa sonuçlar iyidir.

PAYLAŞ
GEBELİKTE BÖBREK HASTALIKLARI Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. fatma kavlu dedi ki:

    böbrek yetmezliğim var va hamile kalmak istiyorum sakıncalarını söylermisiniz

Sayfa başına git