İdrar Şikayetleri-Prostat

Prostat bezi 40 yaşından sonra giderek büyümeye başlıyor. Eğer büyümeyle birlikte sık idrara çıkma, gece sık tuvalete kalkma, acil idrar yapma  gibi şikayetler ortaya çıkıyorsa tedavi şart. Çünkü prostat büyümesi böbrek yetmezliğine kadar varabilen ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Prostat Giderek Büyür mü?

Prof. Dr. Oktay Demirkesen: Evet, prostat bezi ilerleyen yaşla birlikte büyür. Ancak her büyüme yakınma oluşturmaz. Yakınmalar, prostat büyümesi mesane çıkışındaki idrar çıkış borusunun ilk bölümünde tıkanıklık oluşturduğunda gerçekleşir. Dolayısıyla büyüklük derecesiyle yakınma şiddeti arasında da her zaman direkt bir ilişki söz konusu değildir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür mü?

Prof. Dr. Oktay Demirkesen: Hayır. Hiçbir ilişki söz konusu değil. Ancak prostat büyümesine bağlı idrar yakınmaları bulunan hastalarda prostat kanseri kesinlikle dışlanmalıdır. Fizik muayene ve basit kan testleriyle bu ayırımı gerçekleştirmek çoğu zaman mümkün.

Yaygın Bir Sorun mu?

Prof. Dr. Oktay Demirkesen: Evet. Erkeklerde en sık görülen iyi huylu tümör prostat büyümesidir. Otopsiler üzerinde yapılan çalışmalarda 41-50 yaş arasında yüzde 20, 51-60 yaş arasında yüzde 50′ ve 80 yaş üzerinde yüzde 90’dan fazla büyüme saptanmış. Ancak tıkanıklığa bağlı idrar yakınmalarıyla birlikte ortaya çıkan iyi huylu prostat. büyümesi oranı daha önce belirttiğimiz gibi bu kadar yüksek değildir. Nitekim bu oran 55 yaş civarı erkekler için yüzde 25, 75 yaş civarı için ise yüzde 50 olarak saptanmış.

Prostat Büyümesi Hangi Sorunlara Yol Açar?

Prof. Dr. Oktay Demirkesen: Alt idrar yolları yakınmaları olarak adlandırdığımız sorunlara yol açar. Bunları idrarın depolanması, boşaltılması ve idrar bitiminden sonra gelişen yakınmalar olarak belirtebiliriz. Sık idrara gitme, geceleri idrara kalkma, ertelenemeyen sıkışmalar oluşması, idrar akımının azalması, idrar yaparken çatallanma olması, idrar bittikten sonra mesanenin doluluk hissinin devam etmesi ve idrar bittikten sonra damlama bu yakınmalardır. Hiç idrar yapamama durumu söz konusu olabilir. Bu durumda acil müdahaleyle idrar boşaltılmalıdır, idrarda kanama söz konusu olabilir. Bu durumda idrarda kanamaya yol açabilecek idrar yolları, mesane, böbrek kanserleri gibi diğer olasılıklar öncelikle dışlanmalıdır.

Böbreklere de Zarar Verebilir mi?

Prof. Dr. Oktay Demirkesen: Eğer prostat büyümesine bağlı tıkanıklık devam ederse, mesane daha fazla kasılarak bu engeli yenmeye çalışır. Ancak zamanla mesane kası yorulur ve kasılma gücü azalır. Bu aşamada idrarın bir kısmı sürekli mesanede kalır ve ancak bir bölüm idrar dışarı atılır, işte mesane üzerine oluşan bu yük zamanla böbreklere yansıyabilir. Böbreklerde ve üreter dediğimiz mesane böbrek arası idrar kanallarında genişlemeye yol açar. Ardından da böbreklerde idrar yapımını engelleyerek böbrek fonksiyonlarını bozar. Bu acil tedavi gerektiren bir durumdur. Böbreklerde kalıcı hasar oluşmadan gerekli tedaviler gerçekleştirilmelidir.

PAYLAŞ
İdrar Şikayetleri-Prostat Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. mehmet dedi ki:

    DOKTOR BEY BEN GECEN YIL GOBEK(KASIK)FITIGINDAN AMELIYAT OLDUM VE UZERINDEN BIR YIL GECTI VE AMELIYAT BOGESINDE HAFIF BIR MORLUK OLUSTU SISMISDI DOKTORUMA GITTIM REAKSIYON GOSTERDIGINI VE BOLGEYI TEMIZLEMEMIZ GEREKTIGINI SOYLEDI MUDAHALE YAPILDI VE SUAN GAYET IYIYIM(SORCAGIM KONUYLA ALAKALIMIDIR DIYE YAZDIM)SIKAYETIM:IDRARIMDAN KAN RENGINDE CAMURA BENZER BIR SIVI GELMEYE BASLAMISTI 1 AY ONCESINE KADAR UROLOJI DOKTORUNA GORUNDUM FILM TAHLIL DERKEN IDRAR TAHLILINDE SORUN CIKTI FILMDE BIR SORUN GORUNMEDI BENI NEFROLOJIYE GONDERDI ORDADA TAHLIL YAPILDI AMA BU SEFER IDRAR TAHLILI TEMIZ CIKTI ZATEN KAN GELME DURAKSAMISDI OZAMANLAR BENDE KULAK ARKASI YAPTIM BISEY CIKMADIGI ICIN AMA SIMDI IDRAR YAPAKEN KESEYI TAMAMIYLE BOSALTAMIYORUM ZORLUYORUM DAMLA OLARAK AKIYOR SIZCE NE YAPMALIYIM MAIL YOLUYLA CEVAP VERIRSENIZ SEVINIRIM SIMDIDEN TESEKKURLER…

Sayfa başına git