Kan Grubunuz Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 İpucu

Bütün insanlar doğumdan itibaren belirlenen A, B, AB veya O kan türlerinden bazılarına aittir.

Uzmanlar, her kan grubu üyeleri tarafından paylaşılan kendi ortak özelliklerine sahip olduğunu iddia ediyor. Bu, kan gruplarının en önemli özellikleri kısaca şunlardır:

Kan Gruplarına Göre Çocuk

İnsanların yaklaşık% 85’i Rh pozitiftir. Ancak eğer kadın Rh negatif ve eşi de Rh pozitifse, çocuğunun bazı sağlık sorunları gelişme riski artar.

Kan Grubuna Göre Hastalık Riskleri

Sağlık durumuna bağlı olarak, kan grupları her hastalığa karşı daha az yada daha çok hassas olabilir, bu nedenle kendi risklerinizi öğrenmeli ve bunları azaltmaya çalışmalısınız.

Kan Grubuna Göre Beslenme

Sağlığınız için faydalı gıdaları ve hangilerinden uzak durmanız gerektiğini bilmek için ilk önce kan grubunuzu öğrenmelisiniz. Bu nedenle, kan grubu A olan bireyler daha fazla sebze yemeye odaklanmalıdır.

Kan grubu O olan insanlara balık ve et gibi daha fazla protein tüketmeleri önerilir ve AB kan türüne sahip olanlar yağsız et ve deniz ürünlerine odaklanmalıdır. Son olarak B tipine ait olanlar daha fazla kırmızı et tüketmeli.

Kan Grupları Nasıl Değişkenlik Gösterir

Kan grupları kalıtımsal olarak belirlenir. İnsanlarda 8 ayrı kan grubu bulunmaktadır. Bunlar; A Rh+, A Rh-, B Rh+, B Rh-, AB Rh+, AB Rh-, 0 Rh+, 0 Rh-. Tüm kan gruplarında, alyuvarların yüzeyinde bulunan ‘antijen’ adlı moleküller bulunmaktadır.

A ve B antijenleri şeker, Rh antijenleri ise proteindir. Kişinin kan grubunu belirleyen, bu antijenlerdir.

Aynı zamanda, yine tüm kan gruplarında, kan plazmasının içinde yer alan ‘antikor’ adlı molekküller vardır.

Kan Grubu ve Stres

O (sıfır) kan grubuna sahip bireyler, stresli bir durumdan sonra diğer gruplara oranla dinlenmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyar.

Kan Tipi ve Kilo Sorunları

Kan grubu, kiloya ne kadar meyilli olduğunuzu, ve hatta nereden ve nasıl kilo alacağınızı (veya aldığınızı) saptamaya yarar.

Kan Tipi ve Gebelik

AB grubunda olan kadınlar, follikül uyarıcı hormon üretiminde azalma olduğundan, diğerlerine göre çok daha kolay hamile kalıyorlar.

Kan Grupları ve Acil Durumlar

Kan nakline ihtiyaç duyma olasılığına karşı bilmeniz gerekenler; O RH negatif kişilerin evrensel bağışçılardır ve AB grubunun evrensel alıcı olduğunu akılda tutmalısınız; bu nedenle, acil durumlarda zaman kazanmak için bunları bir yere not alın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git