Kaşıntı Deyip Geçmeyin Kaşıntılar Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Bazı durumlarda deri üzerinde görülebilen kaşıntılar bazen de içe bağlı olabilir.

Deri üzerinde görülebilen kaşıntılar:
Deri üzerinde döküntü yapan kalıntıların çeşitli nedenleri vardır:

• Çocukta en geçerli nedenler yaşının gereği çıkardığı hastalıklardır (kızamık ve özellikle tahrişlerin derece derece artırarak, şiddetli kaşıntılar meydana getirdiği su çiçeği. Su çiçeği tedavisinde amaçlardan biri de, bu kaşıntıları hafifletmektir.
Gerçekten de, çocuk kaşınıyorsa iki şeyden korkulabilir: sürenfeksiyon, yani deri üzerinde önceden varolan lezyonların yeniden iltihaplanması ve bunların “kaşıntı lezyonları” haline gelerek  kolay kolay çıkmayacak izler bırakması.

• Yetişkinlerde derideki gözle görülebilen kaşıntılı lezyonlar, böcek sokmasından, egzamadan (başta allerjik olmak üzere çok çeşitlidir), mantardan (daha çok kıvrımlarda ve parmak aralarında), ürtikerden (genellikle allerjik), ve daha birçok değişik nedenlerden ileri gelebilir, ki asıl nedeni belirlemek için bir cilt uzmanına gerek olacaktır. O da teşhisini koymak için gerekirse deride biyopsi gibi özel inceleme yollarına gidebilir (hasta deriden küçük bir parça alarak mikroskopta inceleme).
Bu “gözle görülür” nedenlere bitlerden ileri gelen kaşıntıları da ekleyebiliriz. Bu kaşıntıların çeşidi, vücut ya da saç bitleri olmasına göre değişir. Vücut bitleri öyle şiddetli kaşıntı yaparlar ki insanı uyutmazlar. Bu durumda sırt boyunca görülen ince lezyonlar (=zedelenme) ve elbise içlerinde bulunan parazitler teşhisi kolaylaştırır.

Son olarak, talihsizlik eseri pubik kıllara bulaşabilen morpiyonun da çok izdıraplı kaşıntılar verdiği unutulmamalıdır.

Deri üzerinde gözle görülemeyen kaşıntılar:

Bu tür kaşıntıların nedenleri çoğu zaman psikolojiktir. Bir heyecan veya psişik tansiyon durumuna tepki sözkonusudur. Bazen hasta kaşıntılarının görülmeyen bir “mikrop” veya bir “parazit in eseri olduğuna inanır ve bu istenmeyen yaratıklardan kurtulduğuna emin oluncaya kadar kaşınır. Yaşlı kimselerde, derinin kuruması genel bir kaşıntı nedeni olabilir. Bu durumlar dışında bazen altmış yaşını geçenlerde görülen “yaşlılık” kaşıntılarının nedeni genellikle psikolojik değildir. Bu nedenler sık görülmekle birlikte, daha önce yine kaşıntılarla ortaya çıkabilen bazı hastalık türleri de dikkate alınmalıdır.

Bunlardan bazıları:

-Karaciğer rahatsızlıklarından kaşıntılarla kendini belli eden “siroz“.
-Safra yollarında tıkanıklıklar,
– Pankreas kanseri.
– Bazı kan hastalıkları (lösemi)

Parazitlerle başlayan bazı hastalıklar,
Şeker hastalığı (diyabet),
-Daha ender olarak troid bezinin anormal çalışmasıdır. Kaşıntı aynı zamanda kanda üre miktarının artışından da ileri gelebilir.

Ya da hamileliğe bağlı olabilir. Şunu da ekleyelim ki, gerçek allerjik reaksiyonlar dışında belirli bir nedeni bulunamayan kaşıntılar kesinlikle ilaca gerek gösterebilir (aspirin, opiyumlu ilaçlar gibi),
Kaşıntıların tedavilerine gelince, bunun “mucize” ilacı yoktur. Bilinen tedavi elden geldiğince sık tekrarlanmalıdır. Şunu da kabul etmek gerekir ki, en büyük ağrıları hafifletebilen tip bazen
basit bir kaşıntıya çare bulamaz ve kortizon gibi etkili tedavilerin uygulanması iyi sonuçlar vermişse de, henüz gerektiği kadar etkili ve geçerli bir kaşıntı ilacı bulunamamıştır.

Kaşıntıların nedeni basit veya tehlikeli olabilir. Çok dikkatli olmak gerekir.

PAYLAŞ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git