Neden Köpekler Çikolata Yememeli Köpeği Olan Herkes Okumalı

Köpekler insan dostu hatta bazı kişiler için hayat arkadaşıdır.  Sadakat ve karşılıksız sevgi bekliyorsan bir köpek edinmelisin.  Hergün yürüyüşe çıkması gereken küçük dostun sayesinde formunu da koruyabilirsin.

Köpekler tüm diğer hayvanlar gibi kokuya duyarlıdır. Ve yemek kokusunu hemen alırlar, yemek yedikten sonra senin tabağını temizlemekten emin ol çok mutlu olurlar. Sana küçük bir tiyo daha üstelik pek yemekte seçmezler.

Veterinerler  genellikle köpeğinize verdiğiniz yiyecek miktarını sınırlandıracaktır.  Köpek gıdaları, köpeklere ihtiyaç duydukları besinleri (vitamin vb) vermek için özel olarak formüle edilmiştir.  Kendimiz için hazırladığımız yemeklerden vermek köpekler için çok iyi değildir.

Anlıyoruz o mahsun bakışlara kim hayır diyebilir diyorsunuz. Özellikle yalvaran gözlerle baktıklarında vicdanınızı sızlıyor olmalı. Ancak emin olun köpeklerin sağlıkları için iyi olan sadece onlar için hazırlanmış gıdalar ile beslemektir.

Özellikle çikolata köpekler için oldukça toksittir.  Birçok kişi çikolatanın kafein içerdiğinden dolayı zararlı olduğunu düşünüyor. Çikolata çok az miktarda kafein içeriyor olsa da köpeğiniz için zararlıdır.  Çünkü içinde köpekler için çok zararlı olan Theobromin adlı bir madde barındırır.

Theobromine, kafein gibi uyarıcı olarak işlev gören bir alkaloid (bağımlılık yapan kimyasal içerik). Köpeklerin, insanlar gibi teobromini zararlı içeriklerini yok edecek  bir enzimi yoktur. Sonuç olarak, teobromin köpeklerde merkezi sinir sistemi ve kardiyovasküler sistemi aşırı uyararak kan basıncının artmasına, kusmaya, dehidrasyona, karın ağrılarına, nöbete ve hatta ölüme yol açabilir.

Az yada çok bir ölçüsü yok, köpeğin boyutundan cinsine göre birçok faktörü göze alırsak emin olamayacağınız bir durumda riske girmeye gerek var mı? Elbette yok! Köpeğinizin sağlığı hatta hayatına mal olacak bir hata yapmaktan kaçınmanızı öneririz.

Dikkat !Bazı çikolata tipleri diğerlerinden daha çok teobrom içerir. Genel bir kural olarak, çikolata ne kadar koyu renkte olursa, o kadar çok teobromin olur. Beyaz çikolata ve sütlü çikolata az miktarda teobrom içerir. Koyu çikolata, diğer yandan, sütlü çikolatadan yaklaşık üç kat fazla teobromindir.

Çikolata ve kakao, fıstık, kavrulmuş, kabuklu ve öğütülmüş kakao çekirdeği  iki madde içerir.   Teonromin ve kafein…

Her çikolata için 1-9 miligram, teobromin daha koyu çikolata içerdiği yüksek seviyelerdedir. Beyaz çikolata sıfır toksik olma riski taşımaktadır.

Çikolata bir köpek için zehirdir. Vücut ağırlığı kilogram başına yaklaşık 20 mg teobrominden başlar. 5 kg ağırlığındaki küçük bir köpek için, 100 mg teobromin (yaklaşık 70 g sütlü çikolata veya 20 g koyu çikolata) sorunlara neden olacağı anlamına gelir.

Kakao tozunda teobromin daha yüksek seviyelerde bulunur. Sadece 4 g kakao tozu 100 mg teobromin içerir.

Özetlememiz gerekirse ;

Çikolatanın toksik bileşeni, teobromindir. İnsanlar teobromini kolaylıkla metabolize eder, ancak köpekler sisteminde toksik seviyelere gelir ve kolaylıkla metabolize edilemez.  Az miktarda çikolata muhtemelen köpeğinize kusma veya ishal şeklinde belirtiler verecektir.  Büyük miktarlarda verilen çikolata teobromin kas titreme, nöbetler, düzensiz kalp atışı, iç kanama veya kalp krizine kadar birçok olumsuz duruma yol açabilir.  Theobromine zehirlenmesinin başlangıcı genellikle şiddetli hiperaktivite ile işaretlenir.

Köpeğinizi çikolata ile beslemeyin, bir parçadan ne olur demeyin.   Ve aşırı çikolata tükettiğini görürseniz lütfen hemen veterinerinize başvurun.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git