6 Basit Adımda Bir Günde Grip ve Soğuk Algınlığından Kurtulun Hem de Bu Kadar Basitmiş

Havaların soğuması ile birlikte grip ve soğuk algınlığı hastalıkları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Hele birde bağışıklık sisteminiz zayıf ise gribe yakalanma risk grubundasınız demektir.

Üst ve alt solunum yollarımızı derinden etkileyen halsizlikle birlikte, burun akıntısı, baş ağrısı, ateş ve öksürük ile baş gösteren bu hastalık normal yaşantımızı oldukça olumsuz yönde etkilerken bulaşıcı olması nedeniyle çevremizdekiler de geçmektedir. Aslında pek de önemsemediğimiz hatta ayakta geçirdiğimiz soğuk algınlığı ya da grip bol istirahat ederek daha kısa zamanda geçmektedir.

Bu makalemde sizlere grip ve soğuk algınlığından en hızlı nasıl kurtulabilirsiniz ve bu hastalılara yakalanmadan ne tür önlemler alabilirsiniz onlardan bahsetmeye çalışacağım.

1.Ellerinizi sıklıkla yıkayın.

Virüsler en çok el yoluyla bulaşır ve bildiğiniz gibi gripte bulaşıcı bir hastalıktır. Gün içinde pek çok yere dokunur, pek çok kişi ile temas kurarız. Bu nedenle ellerimizi sıklıkla yıkamak virüslerin geçmesine engel olur. Aksi halde kirli bir elde virüsler günlerce canlı kalabilir.

2.Sebze tüketin.

Hasta olduğunuzda ya da hastalığa yakalanmadan önce yapacağınız en önemli şey bol bol vitamin almaktır. Ancak vitamin dediğimizde aklınıza yalnızca vitamin ilaçları gelmesin bunun yerine sebze ve meyvelerden alacağınız daha faydalı vitaminler olduğunu unutmayın. Yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller tam bir vitamin deposudur.

3.Yoğurt tüketin.

Mutlaka her gün bir kase yoğurt tüketin. Vücudumuzdaki zararlı bakterilerin atılmasına yardımcı olan yoğurdun soğuk algınlığına iyi geldiği uzmanlarca saptanmıştır.

4. Bol su tüketin.

Bunu neredeyse tüm sağlık makalelerinde söylüyorum. Klasik olacak biliyorum ama su hayattır arkadaşlar ve su tüketmediğiniz zaman birçok hastalığa kapı açmış olursunuz. Bu nedenle günlük su tüketiminizi artırın diyorum.

5.Çorba tüketin.

Özellikle tavuk çorbası olmak üzere sıcak ve protein değeri yüksek çorbalar tüketmeniz boğazını için oldukça iyi gelecek ve halsizliğinizi de alacaktır. Tarhana ve et suyu çorbasında alternatif olabilir.

6.Dinlenin.

Gripten kurtulmanın en etkili yolu da bol bol dinlenmek hatta uyumaktır. Eğer grip şikayetiniz varsa işten izin alın ya da okula gitmeyin ve mutlaka düzenli bir şekilde uyuyup dinlenmeye çalışın. Enerji harcamanız hastalığınızın seyrini uzatacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git