Candida

Candida (kandida) nedir?

Candida albicans, sağlıklı kişilerde, normal olarak ağız içinde bu­lunan bir mantardır. İyi beslenmemiş ço­cuklarda, ihtiyarlarda ve uzun süre an­tibiyotik kullananlarda bu mantar, pa­mukçuk adı verilen bir hastalık oluştu­rur. Tedavi için, ağızda eriyen bir mad­de olan nystatin eskiden sık olarak kul­lanılır. Candida, kadınlarda, vulva ve vaginada da hastalık meydana getirebilir. Bu hastalığın belirtileri, kaşıntı ve beyaz renkli bir akıntıdır; tedavi olarak ağız­dan ve yerel mikostatikler kullanılır. (Canesten, Mycanden gibi).

Candida ‘’mantar’’ anlamına gelmektedir. Hemen hemen herkeste bulunan  bir mantar türüdür. Genelde cilt üzerinde ya da mukoza kısmında bulunur. Candida en çok vajinal bölgede bulunur. Küçük miktarlarda büyüme görülmesi ile birlikte oldukça zararlı bir etkiye sahip olmasının yanında hiç zararsız bir şekilde de bulunabilir. Çoğu kişide bu mantar türü bulunmakla birlikte belirtileri ve kişilere verdikleri zarar da değişmektedir.

                Candidanın Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda sayılan durumlar sadece ortak olan ve sık görülen durumlardır. Bunlar dışında ortak olmayan ve kişiye göre değişebilen rahatsızlık belirtileri, şikâyetleri de vardır ama denildiği gibi en sık rastlanılan şikâyet durumları yukarıda belirtilen şekildedir.

                Candida Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Bunu anlamak basit bir testle mümkündür. Sabah kalktığınızda herhangi bir şey tüketmeden önce cam bir kabın içine soğuk bir su koyun. Bu suyun üstüne tükürün. Bu tükürüğü bir saat boyunca her 15 dakikada bir kontrol edin. Eğer tükürük aşağı doğru batarsa candida hastasısınız demektir. Eğer tükürük batmıyorsa candida hastalığı yok demektir. Bu durumda ise herhangi bir tedavi gerekmez.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git