Vitamin Deposu Besinler

Bünyemiz için çok  önemli hatta olmazsa olmazı olarak nitelendirebileceğimiz ihtiyacıdır vitaminler. Doğada binlerce besinde her çeşit ihtiyacı karşılayacak vitamin mevcuttur.  Şayet bütün besinlerden orantılı olarak yenirse bedeninizin sağlıklı olması için gerekli olan ihtiyaç karşılanır. Yemeklerde besin çeşitliliğine dikkat etmelisiniz. Hangi tür vitaminlerin hangi çeşit besinlerde olduğuna bir bakalım.

besinler-vitaminA Vitamini: A vitamini  göz sağlığı için çok  önemli bir yere sahiptir. A vitamini sadece göz sağlığı için değil büyüme ve gelişme için de çok önemlidir. Bu vitaminin en çok hangi besinlerde bulunduğu konusuna gelince : en çok yeşil, kırmızı,turuncu yapraklı sebzelerle süt ve süt ürünlerinde mevcuttur.

B Gurubu Vitaminleri: B Gurubu vitaminleri enerji üretimi, iştah açma, sinir sistemiyle insan metabolizmasının doğru çalışmasına yardımcı olur.

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

Tahıllar, et, süt ve süt ürünleri B gurubu vitaminleri yönüyle son derece zengindir

C Vitamini:

C Vitaminin İnsan Bünyesi İçin Faydaları Nelerdir?

Hücre hasarınının önüne geçer, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, bu nedenle C vitamini he rgün belli miktarda kesinlikle  tüketilmelidir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Sebze ve meyvelerin hemen hepsi, çilek, biber ve turunçgiller son derece zengin C vitamini deposudur.

D Vitamini: Kemikleri ve dişleri kavvetlendirir. Bu vitamin için en önemli kaynak güneştir. Güneşli havalarda günlük ortalama yarım saat güneşte kalmak çok faydalıdır.

E Vitamini: Bu vitaminin de antioksidan niteliği ön plandadır, hücre yenilenmesine yardımcı olur. Üreme hücrelerinin oluşumuna ve sinir sistemi sağlığının korunmasını sağlar. Yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar E vitamini deposudur.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlar.  Yeşil yapraklı sebzeler ve brokolide çokça vardır.

Bazı mineral kaynakları

İyot: Tiroit bezi işlevleri için günlük belli bir oranda tüketilmelidir. Deniz ürünleri ve iyotlu tuz kullanımına dikkat edilmelidir. Günlük ihtiyacınız için bir çay kaşığının 1/4’ü  ölçüsünde  iyot bünyemizin ihtiyacı için yeterlidir.

Demir: Kan hücrelerinin meydana gelmesine yardımcı olduğu için önemlidir.

Hangi Besinlerde Demir Vardır?

Et, baklagiller, yumurta, kuru meyveler, sakatat, kuru tahıllar, tam taneli tahıllar, somon ve ton balığı ve kurutulmuş tahıllar demir bol miktarda bulunur.

Kalsiyum: Fosfor, D vitamini, magnezyum vb vitamin ve mineraller ile beraber çalışır. D vitamininde olduğu gibi Kemik sağlığı ve dişlerin sağlıklı gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir.

Hangi Besinlerde Kalsiyum Vardır?

Süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, konserve balık ve kuru baklagiller kalsiyum bol miktarda bulunur.

Sağlıklı ve hastalıklardan uzak günler dileriz.

PAYLAŞ
Vitamin Deposu Besinler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kübra dedi ki:

    cok güzel bi site

Sayfa başına git