Adolesan, spor ve beslenme

Spor yapmak sadece istenen bir şey değil­dir, özellikle tavsiye edilir. Düzenli ve mantıklı bir şekilde yapılan bir spor faaliyeti, sadece kas, solunum ve kalp sis­temleri için sağlık getirmekle kalmayacak, aynı zamanda arkadaşlarla çok iyi vakit geçirmenin bir yolu olacaktır. Gelişme çağında olan bir organizmaya sahip olan ve spor yapan bir gencin protein oranı (1.5 gr /kg /gün) önem­lidir ve bu durumda et, balık, süt ürünleri, yumurta yenme­si gerekir. Bunların yanı sıra, fiziksel efor sırasında biriken ürik asit ve ürenin vücuttan atılmasını kolaylaştırmak için bol bol su içilmelidir. Sportif faaliyetler içinde olan kişiler için vücudun en önemli kısımlarının başında kaslar gelir. Bilindiği gibi kas­ların yakıtı glukozdur. Glukoz, vücutta glikojen şeklinde karaciğerde ve kas dokularında stoklanır ve bir çeşit depo görevini üstlenir. Tüm glusidler hazmedildikten sonra glukoza dönüşürler, (füruktoz hariç).
Uzun süre, sporculara “yavaş glusid” tüketmeleri öneri­lerek fiziksel efora erzak sağlanması düşünülmüştür, günümüzde ise bu fikirin yanlış olduğu anlaşılmıştır. Kas efor­ları için glisemik endeksi düşük glusidler (meyve, tahıl, entegral ekmek, rafine olmamış makarna) önerilmektedir. Patates, beyaz pirinç, tatlı ve pastalar glisemi oranını hızla yükseltir (yani kandaki glükoz oranı) ne sonuçta bil­diğimiz gibi yüksek dozda insülin salgılanır. Bu tür yiyecekler yenildikten 2-3 saat sonra fiziksel aktivite sırasında kendini gösteren zararlı bir yorgunluğun or­taya çıkması ciddi bir hipogliseminin birinci özelliğidir. Yani şu meşhur “takatten kesilme” durumu…
Önemli bir spor karşılaşmasının öncesinde size şöyle bir program öneriyoruz:
– glisemik endeksi küçük yiyeceklerle bir akşam yeme­ği; entegral makarna ve baklagiller gibi. Bu yiyecekler iyi glusid içerdiğinden sizin daha uzun bir süre eforunuzu ko­ruyabilmenize yardımcı olacaklardır.
– kahvaltı, spor faaliyetinden üç saat kadar Önce yapılır­sa daha iyi olur ve rafine edilmemiş undan yapılmış ekmek, yanında şekersiz meyve marmeladı veya şekersiz ta­hıl gevreği; bunların yanında yağsız süt veya süt ürünleri (sıcak veya soğuk süt, yoğurt) yenilebilir.
– Sporcunun efor göstermesi için, özellikle hava sıcaksa, bol miktarda su içmeye gereksinimi vardır. Uyanır uyanmaz yudum yudum hafif limon suyu katılmış su veya çay içilmelidir. Bildiğiniz gibi sporcularda su kaybı sık sık görülür.
– Fiziksel efor sırasında, özellikle güç bir sporsa, takat­siz kalmamak için ara sıra glikojen alımına devam.edilme­lidir.
Kas faaliyeti arttıkça, ensülin salgılanması otomatik olarak azalır. Sapor yaparken su içilmesi sadece bir öneri değil bir zorunluluktur da. Bunun için spor yaparken yanı­nızda, içine 4 çorba kaşığı fruktoz, 2 limonun suyu sıkılmış bir litre suyu bulundurun.
Eğer yaptığınız spor size olanak veriyorsa (bisiklet gibi) spor yaptığınız sırada kuru meyva veya badem ezmesi, meyva pestili yiyebilirsiniz. İyi planlanmış bir beslenme sayesinde, biraz kas ve nefes egzersizi yaparak, spor faali­yetleriniz için ayırdığınız günleri en iyi fiziksel sonuçlara ulaşarak, çok yorulmadan ve takatten düşmeden geçirebi­lirsiniz.
Böylece bir genç kız için spor, gerçek bir mutluluk kay­nağı haline gelecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git