Bu Yedi Sağlık Sorununu Yaşayanlara Günlük Bir Avuç Kabak Çekirdeği Birebir

Kabak çekirdeği , ay çekirdeği kadar olmasa da severek tüketilen bir kuru yemiş türüdür. Kabağın içindeki çekirdeklerin kurutulması ile elde edilen bu çekirdeği eğer evde kabak tüketiyorsanız sizde kurutarak yapabilirsiniz. Kabak çekirdeğinin sağlık açısından bilinenden çok daha fazla faydası bulunmaktadır. İçinde bol miktarda bakır, magnezyum ve çinko bulunan kabak çekirdeği ruh sağlığına ve sinir sistemine iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra antioksidan içeren bir yemiş türü olması açısından cildinizi daha dinç tutar.

Kabak çekirdeğinin en önemli yedi faydasını sizlere tek tek açıklamak istiyorum. İşte düzenli olarak kabak çekirdeği tüketen biri için kabak çekirdeğinin faydaları geliyor;

1.Uyku düzeni sağlar.

Uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılan vitaminleri içerdiği ve güçlü bir amino asit deposu olması bakımından uyku hormonlarının salgılanmasına ve geceleri çok daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Yatmadan iki saat önce bir avuç kabak çekirdeği tükettiğinizde uyku kalitenizin nasıl değiştiğini anlayacaksınız.

2. Sperm kalitesini artırır.

Tam bir çinko kaynağı olan kabak çekirdeği erkeklerde sperm hücrelerini artırır. Çünkü çinko eksikliği erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine ve çocuk sahibi olamama riskleri oluşturur. Kabak çekirdeği ise bu riski yok eder.

3. Prostat büyümesini engeller.

Çok eski zamanlarda yapılan çalışmalar kabak çekirdeğinin prostat büyümesine engel olduğunu kanıtlamıştır. Erkeklerin mutlaka tüketmesi gereken kabak çekirdeği prostat büyümesini engellediği gibi idrara çıkmayı da kolaylaştırır.

4.Pek çok hastalığa iyi gelir.

Mükemmel bir lif kaynağı olan kabak çekirdeği kalp hastalığı, diyabet, obezite, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

5.Bir çok kansere karşı korur.

Kabak çekirdeğinin içinde bulunan lignanin maddesinin göğüs kanserini önleme de etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuş olup bunun yanı sıra prostat, mide, kolon kanseri gibi diğer kanser türlerinde de koruyucu olduğu söylenmektedir.

6.Kalbinizi korur.

Kabak çekirdeği kan basıncını düşürerek kalp sağlığınızı korur ve bunu da içinde bulunan bol miktarda çinko, magnezyum ve yararlı yağlar sayesinde yapar. Kolesterol düşürücü etkisi olduğundan dolayı kalbinizi koruyan bir yemiştir.

7.Kemik erimesine karşı korur.

İçinde bulunan çinko sayesinde kemiklerinizi güçlü tutarken, kemik erimesine karşı da vücudunuzu korur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git