Menapoz

Bugünlerde menapoz konusu moda olmuştur. Ya da başka bir değişle, kadın yaşamının bu aşaması aktüel bir konu olmuştur. Bu konunun bu kadar çok gündeme gelmesinin nedeni, kadın nüfusunun büyük bir oranının, son yıl­larda 50 yaşlanma girmiş olmasıdır. Bu, savaş sonrası Baby-boom neslinin bir kesitidir.
Ancak doğum kontrol ilaçlan ile ilk tanışan bu modern kadınların zihniyeti, annelerininkinden çok farklıdır.

Anneler için menapoz, bir düşüşün ilk belirtileri iken, kızları için kadın yaşamının yeni bir dönemidir. Zira tıpkı hamilelikte olduğu gibi, “özgür” kadınlar menapozun da bir hastalık değil, kadın yaşamının normal bir fizyolojik aşaması olduğunu anlamışlardır.
60’lı yıllara kadar tıp, kadın cinselliğini ve kadmylığı genellikle sadece hamilelik ve doğum durumları çerçeve­sinde görürdü.
Doğum kontrol ilaçlarının icadından sonra, durum ken­di kendine ilerleme gösterdi. Doğum kontrolü üzerinde ko­nuşmak, jinekolojik sorunlar ve cinsellik hakkında da ko­nuşmayı beraberinde getirdi.
Böylece menapozda, kendine atfedilen eski sembolle­rinden kurtulunca, sadece uygun ilaçların yazıldığı bir re­çetenin konusu haline geldi.
1) Menapoz nedir?
Menapoz yumurtalıkların hormonal salgılama ve üreme işlevlerini tamamen durdurm asıdır. Bu adet kanamalarının durması ile kendini gösterir.
Menapoz için ortalama yaş 50 ise de, bu durum ırk, ik­lim ve kalıtım gibi özelliklere göre farklılıklar gösterebilir. Anne ve kız genelde aynı yaşlarda menapoza girerken, si­gara içmek menapozu iki yıl erkene alabilir.
Modern kadın, doğum kontrol yöntemleri sayesinde üreme ve cinselliği birbirinden ayırmaktadır. İşte bu saye­de de, artık bir çocuk sahibi olamamak durumu karşısında, kadınlık yaşamında bir değişiklik olamayacağını bilmekte­dir.
2) Menapozun sonuçları
Yumurtalıkların ostrojen salgılamayı durdurması birçok rahatsızlığı aşmak olarak ortaya çıkar.
• sıcak basması
idrarının tutamamak (az ya da çok görülebilir)
• vajinal kuruluk, cinsel ilişkiyi zorlaştırır.
• cilt kurur ve yaşlılık belirtileri gösterir
• osteporoz (kemik erimesi) başlar
• damar lezyonları kardiyovasküler rahatsızlıklara ze­min hazırlar.
• depresyon tonunda psikolojik rahatsızlıklar olabilir.
Bu sorunların bir çoğu, Özel bir beslenme yolu izlenirse önlenebilir.

PAYLAŞ
Menapoz Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. birnur dedi ki:

    mrb ben 50 yaşıma temmuzda girecem geçen yıl bende menepoz belirtileri başladı gittim doktora bütün yapılması gerekenler yapıldı düzensizde olsa yine adetimi görüyorum son aylardaki adetlerimde sağ alt bacağımda ağrı oluyor acaba kemik erimesimi onunmu ağrısı yoksa başka bişimi her yerde kemik taraması yaptırabilirmiyim kemik erimem varsa neler yapmalıyım bitkisel çaylardan neler içebilirim bu yıl henüz doktora gitmedim hormon almam doğru olurmu şimdiden çok tşk edrm

Sayfa başına git