Fazla Kilonun Zararları

Aşırı Kilonun Getirdikleri

DİYABET: Bu hastalığa yakalanmış bireyinin % 20’sinden fazlası, aşırı kilolarının etkisiyle diyabete yakalandığının bilincinde değildir. Düzensiz ve aşırı yeme sonucunda oluşan ensülin seviyesindeki anormallikler, bu durumun arkasındaki baş faktördür. Diyabet, dünyada en sık görülen ölüm sebeplerinden 1’idir.

SAFRAKESESİ TAŞI: Aşırı kilolu orta yaşlı kadınlar, bu sorunla özellikle karşılaşırlar. Taş oluşturmuş safrakesesi, patlamadan alınmalıdır. Çünkü taşlar, safrakesesi kanalını tıkayabilir ve safrakesesinin patlamasına ve bu yolla ölüme neden olabilir.

EKLEM İLTİHABI: Fazla kilonun eklemlere aşırı yüklenmesi, eklem iltihabının baş sebebidir. İltihabın neden olduğu ağrılar yavaş arttığından, kişi diyet tedavisini geciktirebilir. Sonuçta kaçınılmaz olan, ameliyat yoluyla ekleme müdahale edilir.

KARACİĞERDE YAĞLANMA: Karaciğere yağ dokusu karışması, aşırı yağ depolanmasıyla oluşur. Yağ depolanması sonucunda karaciğer büyür, soluklaşır ve düzleşir. Hücreler yağ dokusuyla bozulur ve normal karaciğer yapısı ancak mikroskopla ayırt edilebilir hale gelir.

KALP KRİZİ: Aşırı kilo, kalp krizi için ciddi bir risk faktörüdür. Kriz ölüme neden olmuşsa, otopsi sonucunda kalp kaslarının zarar görmüş kısımlarının kansız ve renksiz olduğu görülür. Kalp krizi geçirenlerin dörtte biri, hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybetmektedir.

FELÇ: Beyindeki kanama veya tıkanma sonucu oluşur. Aşırı şişmanlık, bu vakalarda artış sebebidir. Damarlardaki tıkanma felce neden olduğu gibi hipertansiyon ve pıhtılaşma da yaratabilir. Bu vakalar önde gelen ani ölüm sebepleridir.

YÜKSEK TANSİYON VE BÖBREK: Aşırı şişmanlık ve diyabetle görülen yüksek kan basıncı, çok ciddi böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Böbrek, yaralı ve buruşuk bir görünüm alır. İlk aşamada böbrekteki anormallikler az belirti gösterse de, hastalık ilerledikçe böbreğin çalışması durur ve bu durum, kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

DAMAR TIKANIKLIĞI: Aşırı şişmanlık (obesite), damar sertliğine ve damar duvarlarının yavaş yavaş kolesterolle kaplanıp elastikiyetini kaybetmesine ve kan dolaşımı düzeninde aksaklıklara yol açar. Damarlardaki sertleşme, damar duvarlarında dağılmış sarı tabakalarla belli olur. Rahatsızlık çocukluktan başlar, kalp krizi ve felce sebep olur.

Damar Nasıl Tıkanır?

1. Damar temiz. Sertleşmeye maruz kalmamış ve sağlıklı.
2. Yığılma başlıyor. Yağ yığılması, damar tıkanıklığının başlangıcıdır. Tıkanma arttıkça, kalp, dolaşım sistemine kan pompalamak için daha sıkı çalışır.
3. Azalmış kan akımı. Yağ yığılması arttıkça, bir tür plaka oluşur ve damar tıkanır. Biriken plaka, damarı da rahatsız ederek kalsiyumun da birikime katılmasına neden olur.
4. Yüksek risk. Damar içinde, kanın geçmesi için çok küçük bir açıklık kalmıştır. Bu da kalbe ağır yük getirir. Kan pıhtılaşması oluşup damarı tamamen tıkayabilir.
5. Hasar oluşumu. Damar, plaka ve pıhtılarla tamamen tıkanmıştır. Bu boyutta bir tıkanma, kalp krizine neden olduğu gibi, ölüme yol açabilecek başka sorunlar da yaratabilir.

KEMİĞİN KIRILMASI: İskeletin tüm kemikleri ileri yaşlarda doku kaybına uğrasa da, omurga, kaburga ve kalça kemikleri en fazla hasara maruz kalanlardır.
KEMİĞİN ÖLÜMÜ: Bir yetişkin iskeleti, iki tür kemikleri oluşur. Kortikal iç kemik (kemik iliği) ile porus (sünger yapı) ve trabeküller (osteoporoz).

Ortalama 40 yaşından sonra, kemik erimesi artabilir 80 yaşındaki birinin iskeletinin ağırlığı, 30 yaşındaki birininkine oranla % 50 azalmış olabilir.

Osteoporoz, kemiğin biçimsel zayıflığı ve kemik yoğunluğundaki azalmayla görülür ve ileri yaşlarda kalça kemiği kırılmasına yol açabilecek, çok ciddiye alınması gereken bir sorundur.

Menopozdan sonra egzersiz, yeterli kalsiyum ve hormon desteği, kemikleri olumlu yönde etkiler. Aşırı zayıflık, aşırı şişmanlık; kafein, sigara ve alkol kullanımı, kemiğin yapısına zarar verir ve osteoporoz riskini artırır.

-Sonraki yaşlarda osteoporoz olasılığını azaltmak için çocuk yaştan itibaren kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.
-Başaracağım diye yaklaşın ki, Başarılı diyet uygulayabilesiniz.
-Başarılı uygulama, olumlu davranışlar kazandırsın.
-Olumlu davranışlar, olumlu alışkanlıklara dönüşsün.

Olumlu alışkanlıklar sonucu, kilonuz ve sağlığınız hep mükemmel olsun. Nasıl zayıflayacağınızı görmek için zayıflama kategorimize bakın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git